Suwałki: córki zmarłej łączniczki AK chcą 11 mln zł odszkodowania

  • 13.01.2020, 17:21
Suwałki: córki zmarłej łączniczki AK chcą 11 mln zł odszkodowania
Córki Marii Dragun, zmarłej łączniczki AK ps. "Marta", ubiegają się o ponad 11 mln zł od Skarbu Państwa za działalność na rzecz niepodległej Polski. Sąd Okręgowy w Suwałkach zakończył w poniedziałek postępowanie; 17 stycznia wyda postanowienie w tej sprawie.

Wniosek do sądu złożyły trzy córki Marii Dragun. Kobiety żądają 1,2 mln odszkodowania i 10 mln zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ich matkę na skutek represji ze strony radzieckich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w okresie od grudnia 1944 r. do stycznia 1955 r. Maria Dragun w trakcie II wojny światowej działała w wileńskim okręgu Armii Krajowej. Po przeszkoleniu została łączniczką w stopniu kaprala, posługiwała się pseudonimem "Marta". Za działalność na rzecz niepodległej Polski została uwięziona.

Pani Dragun była osadzona najpierw na terenie obecnej Białorusi, a potem ostatecznie została przewieziona w głąb Związku Radzieckiego - do Workuty w republice Komi, 160 km na północ od koła podbiegunowego. Kobieta odzyskała wolność po ponad 10 latach. Zmarła w 1987 r. w wieku 61 lat.

Adwokat Paweł Róg powiedział, że córki poszkodowanej dopiero niedawno dowiedziały się o możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Musiały zgromadzić dokumenty potwierdzające działalność konspiracyjną matki zaświadczające o jej aresztowaniu i zesłaniu na Syberię.

W trakcie poniedziałkowej rozprawy adwokat Paweł Róg wnioskował w mowie końcowej o zasądzenie odszkodowania i zadośćuczynienia. Z kolei prokurator Marcin Milewski z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach zwrócił się o oddalenie wniosku.

Zdaniem Milewskiego, z dokumentów przedstawionych przez wnioskodawców nie wynika, by represje, które spotkały Marię Dragun miały związek z działalnością na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego". "Według dokumentów została skazana za przynależność do białoruskiej nacjonalistycznej organizacji" - dodał prokurator Milewski.

Sąd wyda postanowienie w piątek.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość portalu
Gość portalu 15.01.2020, 16:07
Niebardzo wiem, dlaczego ja i inni mają płacić tym córkom. Może niech Putina pozwą ! Prawdę mówiąc, to mnie nie stać.

Pozostałe