Radni województwa podlaskiego przyjęli budżet na 2020 rok

  • 20.12.2019, 17:50 (aktualizacja 20.12.2019, 17:54)
Radni województwa podlaskiego przyjęli budżet na 2020 rok
W piątek radni sejmiku Województwa Podlaskiego uchwalili budżet województwa na 2020 r. Za głosowało 17 radnych, przeciw było dziewięciu. Podczas obrad radni zdecydowali też o zmianie nazwy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury – WOAK-u nie będzie, będzie Podlaski Instytut Kultury

Rekordowe środki na drogi. Wraca podlaski budżet obywatelski
Dochody województwa mają wynieść w przyszłym roku 731 mln zł., wydatki ponad 855 mln. Deficyt województwa w wysokości blisko 126 mln ma zostać pokryty przychodami z zaciąganych kredytów w kwocie 80 mln zł i  wolnych środków, jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu województwa wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie ponad 45 mln zł.

W przyszłorocznym planie finansowym największe pieniądze przeznaczono na inwestycje drogowe:  na remonty dróg – 40 mln zł i na inwestycje drogowe realizowane przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ponad 151 mln zł.  Rekordowe będzie też dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych – 2mln 200 tys.
Szykuje się długo oczekiwany i niezbędny remont zabytkowego budynku Teatru Dramatycznego – w przyszłym roku planowany jest pierwszy etap modernizacji – na ten cel zapisano 4 mln zł.
Ponad to 17 mln z budżetu otrzyma Opera i Filharmonia Podlaska, 7 mln Książnica Podlaska, 9 mln Muzeum Podlaskie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 6 mln, 1 mln zł Teatr Wierszalin. 6 mln zł otrzyma Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, który decyzją radnych zmienia nazwę na Podlaski Instytut Kultury.

Po wielu latach nieobecności wraca też podlaski budżet obywatelski – do dyspozycji w roku 2020 będzie milion złotych. Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że o  to wnioskowała opozycja sejmikowa. – Realizacja budżetu obywatelskiego na terenie województwa jest trudnym wyzwaniem, ale warto spróbować, zobaczymy czy to się sprawdzi. W projekcie budżetu ujęto też takie wnioski opozycji jak działania edukacyjno -  sportowe czy rozwój pszczelarstwa.

Budżet 2020 - pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i opinie klubów sejmikowych
Projekt budżetu województwa podlaskiego uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Swoje opinie przedstawiły też kluby sejmikowe.
W imieniu Klubu Koalicji Obywatelskiej wystąpił radny Karol Pilecki. Podziękował za przygotowanie pierwszego budżetu obecnemu zarządowi, nie wyraził opinii, ale wystąpił z szeregiem pytań – m.in. o pokrycie ujemnego wyniku szpitali, o inwestycje w podlaskiej służbie zdrowia, a także o plan remontów podlaskich dróg. Pytania dotyczyły też remontu Teatru Dramatycznego i przedsięwzięć promujących województwo
Natomiast Cezary Cieślukowski ( PSL) mówił, że „budżet został zaprezentowany, ale nie wiadomo jakie cele chce realizować zarząd województwa. Zwrócił też uwagę na duży deficyt. O tym mówił też Krzysztof Kondraciuk – radny niezależny.
W imieniu klubu PiS wystąpił radny Łukasz Siekierko
  - Przyszłoroczny budżet przewiduje największe w historii wydatki na inwestycje drogowe, na OSP, zaczynamy remont Teatru Dramatycznego – wymieniał radny Siekierko. Odniósł się też do mniejszych niż w ubiegłych latach wydatków na służbę zdrowia wyjaśniając, że w tym obszarze są dostępne nie tylko pieniądze budżetowe, ale też z programów transgranicznych. – Ten budżet jest zrównoważony i bezpieczny, a krawiec kraje jak mu materiału staje – dodał.

Budżet bezpieczny i zrównoważony 
Marszałek Kosicki odnosząc się do uwag klubów podkreślał, że obecny zarząd korzysta nie tylko z pieniędzy budżetowych czy Regionalnego Programu Operacyjnego – Potrafimy korzystać z różnych dostępnych środków zewnętrznych, tak żeby jak najmniej uszczuplać nasz budżet – mówił marszałek.
Wymienił tu m.in. rządowy Fundusz Dróg Samorządowych czy program Polska Wschodnia
Marszałek przypomniał o wspieraniu przez zarząd takich inwestycji jak Centrum Psychiatrii w Białymstoku czy powstające przy Białostocki Centrum Onkologii Breast Cancer Unit czyli  Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych Kobiet.
Artur Kosicki odniósł się również do pytań dotyczących remontu Teatru Dramatycznego, informując, że w przyszłym roku rozpoczyna się pierwszy etap modernizacji, a potrzebne środki będą sukcesywnie zwiększane. Czekają nas też dwa duże wydarzenia promujące nasz region – Światowa wystawa Expo 2020 w Dubaju i kolejna edycja bardzo dobrze przyjętego przez Podlasian i cieszącego się ogromną oglądalnością koncertu Disco pod Gwiazdami.

WOAK zmienia nazwę
Decyzją radnych Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zmienia nazwę na Podlaski Instytut Kultury. Podczas XVI sesji podjęto uchwałę w tej sprawie. O zmianę wnioskowała dyrektor placówki Barbara Bojaryn- Kazberuk.
Dyrektor Bojaryn podkreślała, że nowa nazwa oddaje prawdziwy charakter prac prowadzonych w instytucji, której działania dawno wykroczyły poza przedsięwzięcia animacyjne. Poinformowała, że w planach instytucji są prace badawcze w zakresie folkloru w regionie i  na terenie grodzieńszczyzny.

Tradycyjnie, podczas ostatniej przedświątecznej sesji odbyło się spotkanie opłatkowe radnych sejmiku, zarządu dyrektorów instytucji podległych i dyrektorów departamentów UMWP.

źródło: Wrota Podlasie

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe