28. Wigilia Chłopska w Astorii (foto)

  • 16.12.2019, 11:50 (aktualizacja 16.12.2019, 11:56)
28. Wigilia Chłopska w Astorii (foto) Fot. Starostwo Powiatowe w Suwałkach
W sobotę w Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach odbyła się 28. Wigilia Chłopska zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, z udziałem zespołów folklorystycznych.

Starosta Suwalski Witold Kowalewski korzystając z okazji, iż Wigilia Chłopska to tradycyjne, niezwykle klimatyczne spotkanie z lokalnymi twórcami ludowymi, podziękował wszystkim zespołom za całoroczną współpracę, za czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego i jego promocję, za wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz pielęgnowanie tradycji ludowych.
Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania zbliżającego się Bożego Narodzenia przy tradycyjnym stole wigilijnym, smakowania potraw wigilijnych przygotowanych przez zespoły ludowe uczestniczące w uroczystości. Diakon Stały Diecezji Ełckiej Stanisław Dziemian poświęcił opłatki i potrawy oraz udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym. Uczestnicy Wigilii, dzieląc się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne, a następnie zaśpiewali kolędy i pastorałki, zarówno popularne jak i te dawne, często już zapomniane. Utwory udostępniono wszystkim uczestnikom Wigilii Chłopskiej w formie śpiewnika wydanego przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Zgodnie z polską tradycją przyjęliśmy kolędników. W tym roku wystąpiła Kapela Onegdaj z przedstawieniem pt. „Jak to by było, gdyby Onegdaj po kolędzie chodziło”.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński wraz ze Starostą Suwalskim Witoldem Kowalewskim z dumą przypomnieli o przyznaniu w tym roku Nagrody Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" naszej rodzimej śpiewaczce Pani Annie Andruszkiewicz. Złożyli najserdeczniejsze gratulacje i najlepsze życzenia, a wszyscy zaśpiewali gromkie "Życzymy, życzymy...".

W Wigilii uczestniczyły zespoły: Bakałarz z Bakałarzewa, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj z Filipowa, Jaćwież z Jeleniewa, Znaroku, Przeroślaczki i Przeroślaki z Przerośli, Zorniczeńka z Wysokiego, Raczkowiacy z Raczek, Wigranie ze Starego Folwarku, Pogranicze z Szypliszk, solistka p. Anna Andruszkiewicz, Jezioranki  i Szuwarki z Wiżajn, Uwrocie z Suwałk oraz Szeszupiaki z Rutki-Tartak.

źródło:  Starostwo Powiatowe w Suwałkach

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe