Pokaz obrazu Ludwika Kurelli w Muzeum Okręgowym

  • 09.12.2019, 11:17
Pokaz obrazu Ludwika Kurelli w Muzeum Okręgowym
Muzeum Okręgowe w Suwałkach kupiło za 230 tys. zł XIX-wieczny obraz zatytułowany "W małym miasteczku" Ludwika Kurelli – przedstawiciela monachijskiej szkoły malarstwa. W piątek wieczorem w muzeum odbyła się prezentacja dzieła.

"W małym miasteczku" to obraz olejny o wymiarach 66,5 na 118 cm. Dzieło przedstawia scenkę rodzajową. Na tle budynków widać rozmawiających ze sobą mieszkańców, a obok nich zwierzęta domowe. W oddali widać powóz konny.

"Wybór padł na Kurellę, bo to jest jeden z najwybitniejszych +monachijczyków+, a tematyka obrazu jest bardzo swojska, bo to co namalował to może być każde miasteczko łącznie z Suwałkami" - powiedział podczas prezentacji dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski. Dodał, że w polskich zbiorach muzealnych były dotychczas tylko cztery obrazy Ludwika Kurelli - ten jest piąty.

Muzeum zapłaciło za obraz 230 tys. zł. 130 tys. zł przekazało placówce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 50 tys. zł dało miasto Suwałki, zaś pozostałe 50 tys. - sponsorzy.

"Obraz uzupełnia zbiory malarstwa monachijskiego prezentowane na stałej galerii muzealnej, będącej naturalną kontynuacją wystawy poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego" - powiedział Brzozowski.

Ludwik Kurella (1834–1902) urodził się w warszawskiej rodzinie mieszczańskiej. Artysta przebywał przez blisko 40 lat w Monachium. Znajdował się w centrum tamtejszego polskiego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskimi, Juliuszem i Wojciechem Kossakami.

Ulubionym motywem jego malarstwa były wiejskie sceny rodzajowe. Malował także portrety, pejzaże oraz kompozycje inspirowane poezją Adama Mickiewicza.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach co jakiś czas kupuje obrazy - głównie Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W ostatnich pięciu latach kupiło ich siedem, m.in. "Wilk w nocy", "Orszak wieśniaków" i "Osaczony". Teraz placówka zdecydowała się na zakup obrazu Ludwika Kurelli.

Jak poinformował Brzozowski, obraz od pewnego czasu był w depozycie w Suwałkach, a muzeum starało się o jego kupno. "Teraz przyszedł czas na promocję tego dzieła" - dodał dyrektor.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe