Będą remonty śluz na Kanale Augustowskim

  • 21.11.2019, 15:05 (aktualizacja 21.11.2019, 15:08)
Będą remonty śluz na Kanale Augustowskim
Remont jazu i śluzy Augustów na Kanale Augustowskim planują Wody Polskie, by poprawić retencję wody na tym zabytkowym kanale. Ma to znaczenie także w przeciwdziałaniu skutkom suszy.

W przyszłym roku zostanie przygotowywana dokumentacja potrzebna do przeprowadzenia tych prac, które mają kosztować ponad 5,7 mln zł.

"Inwestycje na tym odcinku są dla nas priorytetem. Remont jazu pozwoli na racjonalną gospodarkę wodną węzła wodnego Augustów, modernizacja śluzy natomiast na utrzymanie drożności drogi wodnej Kanału Augustowskiego dla żeglugi śródlądowej" - poinformowała rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Białymstoku Giełażyn-Sasimowicz.

Dodała, że z roku na rok rośnie także zainteresowanie kanałem ze strony turystów, dlatego ważne jest właściwe utrzymanie tego unikalnego obiektu techniki.

Jaz Augustów Wody Polskie chcą modernizować w latach 2020-2022. Mają być wymienione zasuwy, wyremontowana konstrukcja jazu, umacniane brzegi, by jaz był sprawny technicznie. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 720 tys. zł.

5 mln zł ma natomiast kosztować modernizacja śluzy Augustów. Główny cel prac to przywrócenie sprawności technicznej tej śluzy oraz utrzymanie drożności Kanału Augustowskiego dla żeglugi śródlądowej. Śluza wymaga remontu, bo jest w złym stanie technicznym.

W ramach bieżących prac na Kanale Augustowskim będzie również przygotowywana dokumentacja na przebudowę śluz Gorczyca i Paniewo w gminie Płaska. Planowana jest tam wymiana wrót na tych śluzach.

Wody Polskie informują, że w tegorocznym sezonie żeglugowym, który trwał od maja do końca września, na Kanale Augustowskim padł rekord śluzowań. Przepłynęło tamtędy ponad 34 tys. różnych jednostek pływających, głównie kajaków. Odbyło się ponad 10,2 tys. śluzowań, które pomagają pokonać pływającym statkom, łódkom, jachtom, kajakom, katamaranom różnice w poziomie wody.

źródło: PAP

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe