Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama
Reklama

Zmarł Janusz Kopciał – miał 77 lat.

Zmarł dr Janusz Kopciał – bibliotekarz, nauczyciel, wydawca, redaktor, organizator życia kulturalnego w Suwałkach.
Zmarł Janusz Kopciał – miał 77 lat.

Urodził się 8 czerwca 1941 roku w miejscowości Przysucha pod Radomiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na początku lat siedemdziesiątych osiedlił się w Suwałkach. Po 1975 roku, kiedy to Suwałki uzyskały status miasta wojewódzkiego, współtworzył struktury organizacyjne jednostek kultury w Suwałkach i województwie suwalskim. W sierpniu 1977 r. został dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Suwałkach. W dużej mierze to za jego sprawą po kilkuletniej przerwie reaktywowano Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Z jego inicjatywy w 1979 r. została przygotowana szczegółowa dokumentacja techniczna rozbudowy i modernizacji istniejącego obiektu przy ul. Noniewicza 71. Jej realizacja z powodu braku pieniędzy i wydarzeń z lat 1980- 1982 została odłożona na później. W czasach jego dyrektorowania WDK rozwinął swoją działalność w upowszechnianiu amatorskiej działalności artystycznej i sztuki profesjonalnej (m.in. plenery plastyczne prowadzone przez Jadwigę Błaszczyk-Jurkonis, powstały pierwsze młodzieżowe zespoły muzyczne, działał amatorski teatr).
Od roku 1978 przewodniczył radzie naukowo-wydawniczej w Suwalskim Towarzystwie Kultury. Rada wydała pierwszy tom „Rocznika Suwalsko-Mazurskiego” (1991). Janusz Kopciał był pracownikiem naukowym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1989 roku przygotował „Koncepcję programowo-organizacyjną regionalnego towarzystwa naukowego w Suwałkach (wraz z ośrodkiem badawczo- naukowym). Koncepcja ta mimo zaakceptowania na początku 1989 r. przez ówczesne władze wojewódzkie, nie została zrealizowana. Dopiero dziesięć lat później utworzono Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe. W latach 1980- 1981 był pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego, gdzie zajmował się kulturą. Pisał w „Krajobrazach”, gdzie był autorem rubryki pod tytułem Suwalsko-Mazurskie od A do Z (ok. 700 odcinków), będącej próbą stworzenia encyklopedii regionalnej, na początku lat 90-tych przerwanej ze względów finansowych. Zajmował się popularyzacją wiedzy o regionie. Był jednym z najwybitniejszych suwalskich regionalistów, obok Antoniego Patli, Zygmunta Filipowicza, Jana Bacewicza czy Andrzeja Matusiewicza, Macieja Ambrosiewicza i Tadeusza Radziwonowicza. Pisał też w „Jaćwieży” (od 1998 r.) w piśmie popularyzującym wiedzę o regionie. Redagował „Gońca Reklamowego Mazur i Suwalszczyzny”.
Był założycielem Wydawnictwa „Hańcza”, znanej w naszym regionie oficyny wydawniczej. Wydawnictwo pierwsze publikacje („Wspomnienia kapelana” Stanisława Chmielewskiego i „Nad Śniardwami… nad Wigrami…: wiersze dla dzieci o Mazurach i Suwalszczyźnie” Włodzimierza Ścisłowskiego) znajdujące się w zbiorach Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej wydało w 1992 roku. To jedna z pierwszych prywatnych oficyn w Suwałkach. Specjalizowała się w wydawaniu publikacji dotyczących Suwałk i Suwalszczyzny. Wydała m.in. „Legendy, podania i baśnie Suwalszczyzny’, „Rody Suwalskie”, „Szkice suwalsko-mazurskie” Janusza Kopciała, „Romans z Suwalszczyzną” Stefana Maciejewskiego, „Po ziemi suwalskiej: przewodnik turystyczny” Stefana Maciejewskiego, „Kraina kwietnych uwroci: zapiski znad Wigier” Kazimierza Omiljanowicza, „Syberia niejedno ma imię” Kazimierza Omiljanowicza, „Suwałki: miasto moje” Janusza Kopciała, „Czarna Hańcza” Wanda Miłaszewska, monografii „Suwałki- miasto nad Czarną Hańczą” oraz monografii „Biblioteka Publiczna w Suwałkach: (1945-1996)”. Wydawnictwo „Hańcza” wydało ogółem ok. 50 książek znajdujących się w zbiorach Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej. W 2006 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałki „Włócznia Jaćwingów”. W lipcu 2018 r. suwalscy radni przyznali mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.

źródło: UM Suwałki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890 Data dodania komentarza: 16.06.2022, 21:05Źródło komentarza: Suwałki: zderzenie 4 aut na ul. PułaskiegoAutor komentarza: MoonTreść komentarza: Zróbcie otwarty dostęp, ludzie z dobrego serca więcej wrzucą niż za te bilety...Ale przecież trzeba zarobić?Data dodania komentarza: 03.03.2022, 13:46Źródło komentarza: 10 marca koncert charytatywny "Suwałki dla Ukrainy"Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Dobrze napisane. Nam pomogły wskazówki of firmy ZANAMER, która opublikowała artykuł o tym czego nie powinna zawierać strona internetowa. Dzięki temu nie popełniliśmy błędów. Może się komuś przyda link. https://zanamer.pl/czego-nie-powinna-zawierac-strona-internetowa/ Data dodania komentarza: 05.12.2021, 13:10Źródło komentarza: Jak stworzyć idealną stronę internetową? Banalnie prosteAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Dziwne,niby w sejneński bardzo mało ludzi zaszczepiło się a zgonow tylko jeden ciekawe czy na covid umarł czy przez covid ?Data dodania komentarza: 02.12.2021, 14:30Źródło komentarza: Raport koronawirus 2.12. - W regionie zmarło 11 osób, w kraju ponad 500, 27 tys. zakażeńAutor komentarza: Nie lubię PiSuTreść komentarza: Przedlużenie stanu o 60 dni nie wiele da bo Łukaszenka będzie pchać o wiele dłużej "turystów" na naszą granicę. Co zrobi nasz NIErząd? Dzień przerwy w stanie wyjątkowym i ogłosi stan wyjątkowy od nowa z możliwością przedłużenia go znów o 60 dni? xDData dodania komentarza: 12.10.2021, 16:03Źródło komentarza: Imigranci siłowo forsują granicę z Białorusi do Polski (film Straży Granicznej)Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 03.07.2021, 23:43Źródło komentarza: Po wypadku zablokowana droga Suwałki – Budzisko
Reklama
Reklama