Marszałek przekazał prezydentowi bon na projekt za blisko 26 mln zł

  • 12.11.2019, 16:12 (aktualizacja 12.11.2019, 16:17)
Marszałek przekazał prezydentowi bon na projekt za blisko 26 mln zł Fot. Wrota Podlasia
Jest prawie 26 mln zł dla Suwałk z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na zakup zasilanych gazem autobusów komunikacji miejskiej, system roweru miejskiego i remonty ulic. Prezydent Suwałk otrzymał we wtorek od marszałka województwa podlaskiego symboliczny czek.

Prezydent Renkiewicz powiedział w Białymstoku, że to rekordowa dotacja jaką dostaje miasto, z budżetu państwa będzie również pochodzić na ten cel 2,5 mln zł. Na ulicach Suwałk pojawi się 15 ekologicznych autobusów zasilanych gazem CNG, system informacji pasażerskiej, mieszkańcy będą mogli korzystać ze 120 rowerów miejskich (powstanie 12 stacji rowerowych), będzie też modernizowanych kilka ulic i skrzyżowań.

Inwestycja poprawi system transportu miejskiego w Suwałkach. Prezydent Renkiewicz poinformował, że trwa przetarg na dostawę autobusów na gaz ziemny, liczy na to, że jeszcze w 2019 r. będzie rozstrzygnięty, a autobusy będą dostarczone miastu pod koniec 2021 r. Wśród rowerów miejskich, obok tradycyjnych będą także rowery elektryczne i tandemy z myślą np. o osobach niewidzących czy słabowidzących - wyjaśnił Renkiewicz. Trwa konkurs na nazwę suwalskiego roweru miejskiego.

Ekologiczne autobusy i rower miejski mają wpłynąć na to, że więcej mieszkańców Suwałk będzie korzystać z miejskiej komunikacji zbiorowej, rowerów, a w ten sposób dbać o środowisko. Suwałki będą trzecim miastem w Podlaskiem - po Białymstoku i Łomży - gdzie będą rowery miejskie. Mają być one do dyspozycji mieszkańców w czerwcu 2020 r.

Prezydent Suwałk powiedział, że ma nadzieję, że system roweru miejskiego będzie się także rozwijał we współpracy z sąsiednią gminą Suwałki, by był dostępny na podmiejskich terenach atrakcyjnych turystycznie, np. nad jeziorem Wigry. Koszt samego systemu roweru miejskiego to ok. 2 mln zł.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 13.11.2019, 12:38
Robią cyrk pod publiczkę.

Pozostałe