Ponad milion od marszałka na opiekę paliatywną

  • 13.02.2019, 13:44
Ponad milion od marszałka na opiekę paliatywną
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotację 1,1 mln zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach. Hospicjum wyda pieniądze na sprzęt i wyposażenie, pomocne w leczeniu cięzko chorych.

Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a wartość całego projektu wynosi 1,3 mln zł. Zespół Opieki Paliatywnej wziął udział w konkursie na inwestycje w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Do dotacji, którą otrzyma dołoży 200 tys. środków własnych.

Hospicjum w ramach projektu zakupi sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, który będzie stosowany w Hospicjum Stacjonarnym, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla chorych wentylowanych mechanicznie. czyli podłączonych do respiratorów. Nowy sprzęt ma być również wykorzystany w domowej opiece paliatywnej nad dorosłymi i dziećmi.

W placówce oprócz lekarzy pracują również rehabilitanci, fizjoterapeuci i psycholodzy, którzy dojeżdżają do domów chorych pacjentów.

Dyrektor SP ZOP Irena Mickiewicz informuje, że hospicjum zakupi także nowy samochód, który ma ułatwić dojazd lekarzy i specjalistów do podopiecznych w Sejnach i Augustowie. Placówka leczy w ten sposób ok. 60 chorych. „Musimy codziennie dojeżdżać do nich, a auta których używamy są już stare, więc nowy samochód bardzo się przyda” - dodała Mickiewicz.

SP ZOP leczy także prawie 40 osób na oddziałach stacjonarnych w Suwałkach. Obecnie trwa rozbudowa placówki, w której przybędzie 14 łóżek dla chorych wentylowanych mechanicznie. „Dokupimy także sprzęt rehabilitacyjny, który pomoże chorym, a niektórzy z nich po odpowiedniej rehabilitacji będą mogli wrócić do domu” - mówi dyrektor Mickiewicz.

SP ZOP w Suwałkach działa od ponad 20 lat. Jest placówką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe