Rozpoczęli remont drogi z Lipska do granicy z Białorusią

  • 05.11.2019, 16:08
Rozpoczęli remont drogi z Lipska do granicy z Białorusią
Modernizacja prawie 11,5 km drogi wojewódzkiej z Lipska do granicy z Białorusią będzie kosztowała ok. 65 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Modernizacja drogi już się rozpoczęła. Za realizację inwestycji odpowiada podległy samorządowi województwa Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich.Pieniądze pochodzą nie z regionalnej puli w FDS, z której o dotacje mogą się starać gminy i powiaty, a z puli będącej w dyspozycji ministerstwa infrastruktury na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Samorząd województwa podlaskiego i samorządy lokalne liczą, że budowa drogi z Lipska do granicy z Białorusią będzie ważnym krokiem do powstania w przyszłości polsko-białoruskiego przejścia granicznego Lipszczany-Sofijewo.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa nie przeznacza na tę drogę żadnych środków, jest w pełni realizowana z budżetu państwa. Zaznaczył, że jest to "bardzo ważna" inwestycja, bo samorządy chcą powstania w Lipszczanach przejścia granicznego na potrzeby ruchu osobowego i samochodów o masie do 3,5 tony, które mogłoby odciążyć inne polsko-białoruskie przejścia graniczne, ale też służyłoby rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu województwa.

Burmistrz Lipska Lech Łempicki mówił, że starania o rozbudowę drogi trwały od wielu lat. "Ziszczą się nasze marzenia" - mówił i dodał, że gmina liczy na to, że droga będzie ważną arterią komunikacyjną do granicy i będą z niej korzystać turyści zainteresowani Kanałem Augustowskim" - mówił wójt.

"Czekamy na połączenie, na uruchomienie stałego przejścia granicznego Lipszczany-Sofijewo, które spowoduje, że prostą drogą z Augustowa do miasta Grodna będzie ok. 60 km. Będzie to szansa nie tylko dla Augustowa, ale dla nas wszystkich, żeby ten ruch turystyczny w tym miejscu ożył, był jeszcze dużo większy" - podkreślił burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Mówił, że należy rozwijać dobrosąsiedzkie relacje z Białorusią, choć nie jest w UE, ale jest sąsiadem. "Ta droga, ta inwestycja oraz uruchomienie przejścia granicznego będą, myślę, jeszcze mocniejszym ucementowaniem współpracy" - dodał Karolczuk. "Każda droga łączy ludzi, łączy pomysły gospodarcze, sprzyja rozwojowi" - dodał starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

Drogę Lipsk-granica państwa modernizuje konsorcjum firm: BK-TRAS Roboty Drogowe Borsukiewicz SP.J wspólnie z EKODROM Sp. z o.o. i UZDAROJI AKCINE BENDROVE „SIAULIU PLENTAS” Sp. z o.o. Inwestycja ma być gotowa za rok i dwa miesiące. Droga będzie poszerzona, powstanie też ścieżka rowerowa.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe