Wskaźnik waloryzacji emerytur niższy niż zapowiadał rząd

  • 12.02.2019, 17:25 (aktualizacja 12.02.2019, 22:04)
 Wskaźnik waloryzacji emerytur niższy niż zapowiadał rząd
Waloryzacja emerytur i rent 2019 nastąpi w marcu. Elżbieta Rafalska podpisała dziś komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji, jednak wbrew zapowiedziom rządu, będzie on niższy, niż zapowiadano. Powodem są mniej optymistyczne dane dotyczące inflacji.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Dotychczasowe prognozy mówiły, że w tym roku wyniesie on 3,26 proc.

Rząd spodziewał się, że tzw. inflacja emerycka wyniesie 2,6 proc., ale ceny rosły w ubiegłym roku wolniej, niż zakładano. Ostatecznie ukształtowała się na poziomie 1,8 proc. Wszystko stało się jasne po wczorajszym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego dot. wzrostu płac. W efekcie wskaźnik waloryzacji wyniesie w tym roku tylko 2,86 proc. - taką informację przekazała Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tegoroczna waloryzacja ma jednak charakter kwotowo-procentowy. Wiadomo, że najniższe świadczenia zostaną podwyższone przynajmniej o 70 zł brutto (ok. 56 zł netto) - to ponad dwa razy więcej niż gdyby zastosowano wskaźnik waloryzacji. Korzystając z normalnego mechanizmu waloryzacyjnego, kwota ta byłaby niższa o około 30-40 zł.

Z kwotowej podwyżki skorzystają osoby, których świadczenie nie przekracza 2448 zł brutto. Osoby otrzymujące z ZUS więcej pieniędzy obejmie waloryzacja procentowa.

Rząd zagwarantował też podwyżkę najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej z 1029,80 do 1100 zł brutto (o 70,20 zł). To 934,60 zł netto. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 do 825 zł brutto (o 52,65 zł). To 712,50 zł netto.

Podwyższone świadczenia będą wypłacane od marca. W tegorocznym budżecie rząd przeznaczył na ten cel blisko 7 mld zł.

 

źródło: Onet

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe