Będzie kasa biletowa, poczekalnia i stacja ładowania aut elektrycznych

  • 07.10.2019, 12:19 (aktualizacja 07.10.2019, 12:22)
Będzie kasa biletowa, poczekalnia i stacja ładowania aut elektrycznych
Ponad 600 tys. zł będzie kosztował remont XIX–wiecznego dworca kolejowego w Suwałkach.

Budynek był w ostatnich latach wymarłym miejscem, mimo, że pod względem architektonicznym jest uważany za perełkę z czasów rosyjskich zaborów. PKP podjęło decyzję o odnowieniu budynku. W toku jest na razie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Chętni mogą składać oferty niemal do końca października.

W planach jest pozostawienie kas biletowych i WC w głównej sali. Będą również pomieszczenia na wynajem do celów handlowych i dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Na zewnątrz po remoncie znajdziemy stojaki na rowery, odnowione miejsca parkingowe i stanowisko do ładowania elektrycznych pojazdów.

Kilka lat temu toczyła się dyskusja o przeniesieniu dwora PKP w inne miejsce w ramach budowy linii Rail Baltica. Jak mówili wówczas przedstawiciele władz Suwałk, kolej sugerowała okolice dworca PKS, wcześniej typowano ul. Sejneńską. Czy po remoncie zabytkowego ceglanego dworca PKP będzie jeszcze inwestowało w nową stację na terenie miasta – na razie nie wiadomo.

Dworzec PKP w Suwałkach wybudowano prawdopodobnie w 1870 roku. Stacja została otwarta później, bo w roku 1896 i służyła wtedy głównie transportowi carskiej armii. Jest to jeden z najstarszych zabytków miasta. „Zagrał” nawet w filmie – w serialu Czesława Petelskiego „Gorzka miłość”, kręconym w 1989 roku według prozy Jerzego Putramenta. Pod dworcem filmowcy odtworzyli sceny z tłumami repatriantów, granych przez statystów z Suwałk i okolic.

_

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 07.10.2019, 12:44
Może zamast ładowarki samochodów, których nigdy nie będzie, lepiej by było po prostu sprzedawać blety w kasie

Pozostałe