Narodziny drugiego żubra w Puszczy Augustowskiej (wideo)

  • 01.10.2019, 15:37
W Puszczy Augustowskiej znowu urodził się żubr
loadingŁaduję odtwarzacz...
Drugi żubr niedawno przyszedł na świat w Puszczy Augustowskiej, gdzie ponad rok temu trafiło małe stado tych zwierząt. Jeszcze nie wiadomo jakiej płci jest żubr.

Stado młodych żubrów trafiło do Puszczy Augustowskiej w pod koniec zimy w 2018 roku. Były to dwa samce i pięć samic. Do grupy dołączył później dorosły żubr, który od kilku lat przebywał w puszczy. Latem 2018 roku Puszcza Augustowska doczekała się narodzin pierwszego w historii cielaczka żubra.

Pod koniec września pracownicy nadleśnictwa Augustów nagrali film, na którym widać stado żubrów z kolejnym młodym. Jak poinformowało nadleśnictwo na swojej stronie internetowej „całe stado jest w doskonałej kondycji”. Według leśników, świadczy to o bardzo dobrych warunkach jakie zapewnia im Puszcza Augustowska.

Stado liczy obecnie 9 żubrów, bo jednego z nich leśnicy znaleźli martwego na początku września. Przyczyną śmierci było zakażenie ran, po walce z innym żubrem. Miały świadczyć o tym rany kłute na ciele zwierzęcia. Martwy żubr to czteroletni byk.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu to 40 mln zł. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt, ale także ma służyć zwiększaniu zasięgu występowania żubrów w Polsce.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe