Jest 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach (foto)

  • 30.09.2019, 14:28 (aktualizacja 30.09.2019, 14:36)
Jest 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach (foto)
14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny został powołany w poniedziałek w miejsce istniejącego dotąd dywizjonu artylerii przeciwpancernej. Suwalska jednostka zostanie wyposażona w nowy sprzęt, zwiększyć ma się także liczba żołnierzy

Decyzja o powstaniu pułku w Suwałkach zapadła w 2018 roku. 12 lipca 2019 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na terenie suwalskiej jednostki podpisał decyzję o przeformowaniu dywizjonu w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny. W poniedziałek wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński wziął w Suwałkach udział w uroczystości przeformowania dywizjonu w pułk. Uroczystość odbyła się w Parku Konstytucji 3 Maja. Wiceminister Łapiński odczytał z tej okazji list od szefa MON.

„Jednym z działań mającym na celu wzmocnienie struktur Wojska Polskiego na Wschodzie naszego kraju jest przeformowanie suwalskiego dywizjonu artylerii przeciwpancernej w pułk. Zwiększy to efektywność oraz możliwości wykorzystania tej jednostki w wyjątkowo newralgicznym miejscu dla obronności Polski” - napisał minister.

W uroczystości wziął udział także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, poseł pochodzący z Suwałk, który zabiegał o przywrócenie pułku.

„Tutaj w pobliżu przesmyku suwalskiego, taka decyzja była oczekiwana przez mieszkańców i taka decyzja ma powszechną akceptację. Ta decyzja zwiększa bezpieczeństwo, zwiększa jego poczucie wśród mieszkańców Suwalszczyzny. To decyzja historyczna, bo te czarne chmury gęstniały, ale przyszedł czas, że zostały rozwiane” - mówił Zieliński.

Według wiceministra „to oczywiste”, że większa jednostka wojskowa powinna funkcjonować w Suwałkach. Zieliński mówił, że pułk został rozformowany "dziewięć lat temu za czasów rządów PO-PSL" i "pozostał tylko niewielki dywizjon".

"Ten dywizjon miał również być po paru latach wyprowadzony z Suwałk. Trzeba zapytać, czemu służyły te decyzje, z czego one wynikały, jaki miały sens, jaki miały cel i jakie wojskowe, militarne uzasadnienie. Jest to po dziś dzień niezrozumiałe” - powiedział Zieliński.

Dowódca 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej. ppłk Krzysztof Świderski powiedział, że żołnierze są zadowoleni z decyzji MON. „Dziś, my żołnierze suwalskiego garnizonu możemy skupiać się na dobrym wykonywaniu obowiązków i sumiennej służbie Ojczyźnie, a nie rozważać nad naszym bytem” - dodał Świderski.

W 2010 r. po decyzji rządu PO-PSL likwidującej pułk znacznie zmniejszyła się liczba żołnierzy w Suwałkach. Ograniczone zostały także tereny, w których stacjonowało wojsko. MON zapowiedziało, że po przywróceniu pułku suwalska jednostka zostanie wyposażona w nowy sprzęt wojskowy. Zwiększy się także liczba żołnierzy.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 01.10.2019, 12:20
Wojsko wycofało pasy oficerskie do munduru galowego, bo brakowało rozmiarów.
gość
gość 30.09.2019, 21:10
najpierw uroczystość z podpisaniem decyzji, teraz uroczystość przeformowania. Aż tyle by nawet na tym portalu mógł się promować Minister z Zieliński

Pozostałe