Miasto kupi autobusy na gaz, będą też rowery miejskie

  • 16.09.2019, 13:37 (aktualizacja 16.09.2019, 13:48)
Miasto kupi autobusy na gaz, będą też rowery miejskie
15 autobusów na gaz ziemny, 12 stacji dla miejskich rowerów oraz przebudowa dróg i tras komunikacyjnych – to wszystko za 30 mln zł ma wpłynąć na poprawę jakości komunikacji w Suwałkach. Miasto dostało 26 mln zł dotacji na ten cel.

Wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że miasto otrzymało 26 mln zł dotacji na projekt „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki - III etap”. 23,5 mln pochodzi z UE, zaś 2,5 mln z budżetu państwa.

W ramach projektu miasto kupi 15 niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej na gaz CNG oraz wdroży miejski system roweru publicznego. System obejmie 12 stacji rowerowych, na których będzie po 10 rowerów. Razem bedzie 120 jednośladów.3 stacje będą przystosowane do ładowania rowerów elektrycznych, których będzie 10 sztuk. Każda stacja będzie wyposażona w terminal i stojaki. W ramach projektu zostanie wdrożony systemem obsługi i zarządzania rowerem miejskim.

Miasto przebuduje też infrastrukturę do obsługi transportu miejskiego oraz poprawy bezpieczeństwa pasażerów. Na ulicy Daszyńskiego powstaną ścieżki rowerowe, chodnik i zatoki przystankowe. Rozbudowa zostanie także ul. Leśna w kierunku ulicy Raczkowskiej, Projekt zakłada również budowę stacji na gaz CNG, zakup 15 monitorów autobusowych oraz 10 tablic elektronicznych na przystanki. Stacja CNG ma w przyszłości dostarczać gaz dla innych miejskich pojazdów np. śmieciarek.

„Na przełomie września i października tego roku chcemy już ogłaszać przetargi zarówno na zakup autobusów jak i dostawę systemu roweru miejskiego. Prawdopodobnie w czerwcu przyszłego roku mieszkańcy Suwałk będą mogli korzystać z rowerów, a w grudniu z nowych autobusów” powiedział Kurzyna. Projekt ma być zakończony w sierpniu 2021 roku.

Wiceprezydent dodał, że wdrożenie projektu ma ograniczyć zanieczyszczenia m.in. dwutlenku węgla i zredukować CO2 w mieście o 62,5 proc. w stosunku do stanu obecnego.

JB

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe