Potomkowie rodu Wierusz-Kowalskich w Suwałkach (foto)

  • 14.09.2019, 13:26 (aktualizacja 14.09.2019, 13:50)
Potomkowie rodu Wierusz-Kowalskich w Suwałkach (foto)
Około 50 potomków rodu Wieruszów z kraju i zagranicy spotkało się w sobotę w Muzeum Okręgowe w Suwałkach, gdzie znajduje się największa kolekcja pamiątek po Alfredzie Wierusz-Kowalskim oraz stała wystawa jego obrazów.

Potomkowie i krewni rodu Wieruszów spędzą w Suwałkach dwa dni. W sobotę uczestniczą w spotkaniu w Muzeum Okręgowym, gdzie rozmawiają o swojej rodzinie i jej historii. Po wspólnym obiedzie obejrzą wystawę Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Prezydent Suwałk zaprosił wszystkich na kolację. W niedzielę mają zwiedzać Suwalszczyznę.

Spotkanie zorganizowała kustosz suwalskiego muzeum Eliza Ptaszyńska, która poświęciła swoją pracę poznaniu historii i dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego oraz jego rodziny. „Chciałam poznać rodzinę i chciałam, żeby oni sami mieli okazję spotkania i poznania siebie. Mam też nadzieję, że to spotkanie pomoże nam bardziej zgłębić historię tego rodu, poszerzyć nasze archiwa” - powiedziała Ptaszyńska.

Na spotkanie przyjechał m.in. Czesław Święcicki, który jest prawnukiem Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Jest synem Jadwigi Wierusz-Kowalskiej. Święcicki pamięta Czesława Wierusz-Kowalskiego, syna Alfreda. „Szereg obrazów, które tutaj wiszą, które dziadek Czesław ofiarował muzeum, oglądałem wcześniej na ścianach w mieszkaniu dziadka” - powiedział Święcicki.

Dodał, że wielu spokrewnionych osób, które spotkał w Suwałkach nie znał. „Jestem pozytywnie zaskoczony tym, że pojawiły się tutaj osoby, których istnienia nie podejrzewałem i których nie miałem skatalogowanych w moich dosyć pracowicie układanych genealogiach” - dodał Święcicki.

Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Obecnie posiada największą ich kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa Wierusza-Kowalskiego. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.

„Organizując to spotkanie, mamy nadzieję na nowe kontakty i dostęp do archiwaliów, o których nie wiemy. Chcemy także, by nazwisko Wierusz-Kowalski jeszcze powszechniej było kojarzone z Suwałkami” - dodała Ptaszyńska.

W zbiorach suwalskiego muzeum znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Wiele eksponatów jest w muzealnych magazynach.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W 2015 roku, w setną rocznicę jego śmierci, na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście.

JB

 

 

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe