Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:13
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama
Reklama

Pamiętanie Miłosza w Krasnogrudzie

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza oraz debata pt. „Miłosz a sprawa polska” wypełnią sympozjum, które zorganizowano w środę wieczorem w dworku w Krasnogrudzie z okazji 15. rocznicy śmierci noblisty.
Pamiętanie Miłosza w Krasnogrudzie

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. Od pierwszej rocznicy śmierci w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty - obecnie siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu - odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

Tegoroczne zacznie się mszą św. w intencji Czesława Miłosza w języku polskim i litewskim. W kościele w Żegarach spotykają się mieszkańcy parafii oraz uczestnicy sympozjum. Potem w Krasnogrudzie odbędzie się debata z udziałem Ireny Grudzińskiej - Gross - publicystki i historyka literatury, Krzysztofa Czyżewskiego, szefa Ośrodka Pogranicze oraz historyka Adama Puchejdy.

Podczas wieczoru przewidziano promocję książki "Czesław Miłosz - Jan Błoński, Listy 1958-1997". "Pamiętanie Miłosza" zakończy się późnym wieczorem w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego, gdzie odbędzie się zbiorowe czytanie wybranych tekstów Miłosza.

 

Pogranicze zaprasza do Krasnogrudy na PAMIĘTANIE MIŁOSZA - spotkanie w 15. rocznicę śmierci Poety.

14 sierpnia 2019 (środa)

Krasnogruda – Żegary

g. 17.00

Msza święta pamięci Czesława Miłosza w językach litewskim i polskim.

Kościół w Żegarach

 

g. 18.00

"MIŁOSZ A SPRAWA POLSKA". Debata z udziałem Ireny Grudzińskiej-Gross, Krzysztofa Czyżewskiego i Adama Puchejdy, połączona z promocją książki "Czesław Miłosz - Jan Błoński, Listy 1958-1997".

Kawiarnia literacka „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie

 

g. 20.00

Zbiorowe czytanie Czesława Miłosza.

Amfiteatr parku krasnogrudzkiego

Adam Puchejda — historyk idei. Zajmuje się historią inteligencji, przekształceniami sfery publicznej w XX wieku i historią demokracji. Pracuje m.in. nad książką o krakowskiej szkole krytyki ("Umysł niezniewolony? Krakowska szkoła krytyków (Jan Błoński, Andrzej Kijowski, Ludwik Flaszen, Konstanty Puzyna), a sfera publiczna PRL" i warszawskiej szkole historii idei. Stypendysta m.in. SYLFF i Imre Kertész Kolleg. W roku 2011-2012 studiował w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu i w Institut des Sciences sociales du Politique przy CNRS/Université Paris Ouest Nanterre La Défense. Od roku 2011 do 2013 pracował jako asystent prof. Daniela Dayana w paryskim Institut d'études politiques (Sciences Po). W latach 2007-2008 członek zespołu „Res Publiki Nowej", 2010-2013 redaktor miesięcznika „Znak" i żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce „Cwiszn". Stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna". Członek m.in. American Political Science Association i Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

Irena Grudzińska-Gross - historyk idei, historyk literatury, eseistka, profesor literatury porównawczej Uniwersytetu Bostońskiego, przewodnicząca Instytut Nauk Humanistycznych. Studiowała w Warszawie, Rzymie i Nowym Jorku, gdzie zrobiła doktorat z romanistyki w roku 1982 na Columbia University. Publikowała m.in. w „Aneksie", „Zeszytach Literackich", „Tygodniku Powszechnym" i „ResPublice Nowej". Jest autorką książki Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne oraz wydanej w serii Meridian książki Honor, horror i klasycy, a także współautorką książek Złote żniwa oraz W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali ...  napisanych z mężem Janem Tomaszem Grossem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890 Data dodania komentarza: 16.06.2022, 21:05Źródło komentarza: Suwałki: zderzenie 4 aut na ul. PułaskiegoAutor komentarza: MoonTreść komentarza: Zróbcie otwarty dostęp, ludzie z dobrego serca więcej wrzucą niż za te bilety...Ale przecież trzeba zarobić?Data dodania komentarza: 03.03.2022, 13:46Źródło komentarza: 10 marca koncert charytatywny "Suwałki dla Ukrainy"Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Dobrze napisane. Nam pomogły wskazówki of firmy ZANAMER, która opublikowała artykuł o tym czego nie powinna zawierać strona internetowa. Dzięki temu nie popełniliśmy błędów. Może się komuś przyda link. https://zanamer.pl/czego-nie-powinna-zawierac-strona-internetowa/ Data dodania komentarza: 05.12.2021, 13:10Źródło komentarza: Jak stworzyć idealną stronę internetową? Banalnie prosteAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Dziwne,niby w sejneński bardzo mało ludzi zaszczepiło się a zgonow tylko jeden ciekawe czy na covid umarł czy przez covid ?Data dodania komentarza: 02.12.2021, 14:30Źródło komentarza: Raport koronawirus 2.12. - W regionie zmarło 11 osób, w kraju ponad 500, 27 tys. zakażeńAutor komentarza: Nie lubię PiSuTreść komentarza: Przedlużenie stanu o 60 dni nie wiele da bo Łukaszenka będzie pchać o wiele dłużej "turystów" na naszą granicę. Co zrobi nasz NIErząd? Dzień przerwy w stanie wyjątkowym i ogłosi stan wyjątkowy od nowa z możliwością przedłużenia go znów o 60 dni? xDData dodania komentarza: 12.10.2021, 16:03Źródło komentarza: Imigranci siłowo forsują granicę z Białorusi do Polski (film Straży Granicznej)Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 03.07.2021, 23:43Źródło komentarza: Po wypadku zablokowana droga Suwałki – Budzisko
Reklama
Reklama