Młodzi Polacy z USA wypoczywają i uczą się w Augustowie

  • 08.07.2019, 13:05
Młodzi Polacy z USA wypoczywają i uczą się w Augustowie
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odwiedził w poniedziałek Augustów, gdzie spotkał się z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, która odpoczywa na obozie edukacyjnym dla uczniów ze szkół polonijnych.

„W Polsce są wakacje. Dzieci wypoczywają na takich obozach jak wasz, ale wasz obóz jest szczególny, bo to obóz dla Polaków, młodzieży pochodzenia polskiego z innych państw. Cieszę się, że wybraliście pobyt w województwie podlaskim, nad naszymi jeziorami” - powiedział w Augustowie minister Piontkowski.

Minister dodał, że MEN dofinansowuje takie kolonie dla Polaków ze Wschodu, ale też dla Polonii z USA i Europy Zachodniej. Ministerstwo w 2019 roku przeznaczyło na ten cel 700 tys. zł.

Projekt realizowany jest z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. W Augustowie przebywa 35 uczniów z 19 szkół polonijnych. Uczestnicy projektu doskonalą podczas obozu znajomość języka polskiego, historii Polski, w tym wiedzy na temat Kresów. W obozie uczestniczą także uczniowie ze szkół w Polsce.

Piontkowski ma nadzieję, że ten przyjazd pozwoli nie tylko podszlifować język polski naszym młodym rodakom, ale wzmocni również więź z ojczyzną.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka poinformowała, że jej organizacja istnieje od ponad 100 lat i nadzoruje 10 tys. uczniów w USA. Dodała, że w 2019 roku organizacja ta realizuje projekt pt. „Ścieżkami historii na Suwalszczyźnie”. „Dzieci, które tu przyjechały, to uczniowie, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce, a przede wszystkim wykazują zainteresowanie i chęć przyjazdu do Polski. Pobyt dzieci polega na nauce języka polskiego. Mamy tutaj specjalne lektoraty, gdzie uczą się języka polskiego komunikatywnego. Dodatkowo poznają historię tego regionu” - dodała Dorota Andraka.

JB

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe