W Suwałkach będzie rondo im. Bohaterów Powstania Sejneńskiego

  • 27.06.2019, 17:59
W Suwałkach będzie rondo im. Bohaterów Powstania Sejneńskiego
Z propozycją nadania nazwy dla nowego ronda przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach wystąpił do prezydenta Suwałk radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Roszkowski. Prezydent już zapowiedział, że to dobry pomysł.

Rondo powstało niedawno w związku z remontem ulicy Sejneńskiej i jest zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic Sejneńskiej z Przemysłową. Radny zaproponował, aby w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą wybuchu powstania nazwać rondo im. Bohaterów Powstania Sejneńskiego. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował w środę na posiedzeniu sesji rady miejskiej, że to dobry pomysł i prawdopodobnie, jeśli zdecydują tak radni 23 sierpnia rondo otrzyma swoje imię.

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy prawie 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 26 sierpnia z rana Litwini odbili miasto, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe