20 lat po pielgrzymce Jana Pawła II

  • 09.06.2019, 16:04 (aktualizacja 09.06.2019, 16:16)
20 lat po pielgrzymce Jana Pawła II
Tysiące wiernych przybyło w niedzielę do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej k. Augustowa z okazji uroczystości poświęconej 20. rocznicy pobytu tam papieża Jana Pawła II. Mszę świętą odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur.

Podczas pielgrzymki w 1999 roku Jan Paweł II odpoczywał na Suwalszczyźnie. 8 czerwca przebywał w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. Następnego dnia papież popłynął statkiem Kanałem Augustowskim do Studzienicznej, gdzie się modlił. Po jego wizycie na półwyspie obok Sanktuarium stanął pomnik papieża z laską i różańcem w ręku.

W niedzielę w Studzienicznej odbyły się uroczystości upamiętniające tamtą wizytę. Odpustową mszę polową odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur, który mówił jak święty Jan Paweł drugi przybył do Matki Bożej Studzieniczańskiej, by modlić się i odpocząć. „Papież powiedział wtedy - byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni. My dzisiaj mocno wierzymy, że jako święty jest z nami i woła o naszą świętość” - mówił w kazaniu biskup Jerzy Mazur.

„On wtedy przybył, żeby dodać nam odwagi, abyśmy żyli nadzieją. Dodał nam odwagi, abyśmy zostawili lęki, strach a z wielką odwagą i i pasją czynili dobro, nieśli miłość” - dodał ks. Mazur..

Biskup przypomniał, że w tej części Polski powstały 3 szlaki papieskie, które upamiętniają Jana Pawła II: „Tajemnice światła”, „Tajemnice zawierzenia” oraz „Apostołów miłosierdzia”. W Wigrach powstał z kolei Areopag Nowej Ewangelizacji, który ma głosić ewangelię nowymi metodami i z nowym zapałem. Dodał, że są szkoły imienia Jana Pawła II, ulice, przedszkola, pomniki, papież jest patronem miast.

Proboszcz parafii w Studzienicznej ks. Arkadiusz Pietuszewski powiedział, że kult maryjny zaczął się odradzać w Studzienicznej w latach 90-tych ubiegłego stulecia, a wizyta Jana Pawła II spowodowała, że pielgrzymów jest bardzo dużo, około 200 tysięcy w sezonie. W kaplicy znajduje się obraz papieża i są relikwie Jana Pawła II. W Sanktuarium Maryjnym można obejrzeć wystawę a niedawno został wydany specjalny album o wizycie papieża w Studzienicznej.

JB

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe