Młody naukowiec z I ogólniaka jedzie do USA

  • 04.06.2019, 16:26 (aktualizacja 04.06.2019, 16:30)
Młody naukowiec z I ogólniaka jedzie do USA
Mateusz Sulimowicz to uczeń II klasy I Liceum Ogólnokształcącego, który na Florydzie weźmie udział w badaniach fal grawitacyjnych pod opieką absolwenta I LO Suwalczanina dr. Marka Szczepańczyka, który przewodniczy grupie naukowców zajmujących się badaniem tego zjawiska.

W związku z tym Mateusz już w lipcu wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania z dziedziny fizyki. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk postanowił, że Miasto Suwałki sfinansuje zakup biletu lotniczego dla Mateusza w obie strony.
Dr Marek Szczepańczyk to pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Florydy w USA. Przewodniczy grupie naukowców, którzy wchodzą w skład między narodowego zespołu – konsorcjum LIGO/Virgo zajmującego się badaniem fal grawitacyjnych. Decyzją Komitetu Noblowskiego założycielom konsorcjum przyznano w 2017r. nagrodę Nobla za odkrycie tego zjawiska.
Dr Marek Szczepańczyk zwrócił się do I LO z propozycją wytypowania ucznia do osobistego uczestnictwa w badaniach nad falami grawitacyjnymi. Władze szkoły zdecydowały, że będzie to właśnie Mateusz Sulimowicz, który wykazuje wybitne zainteresowanie fizyką. W ramach przygotowania do wyjazdu od pół roku uczeń otrzymuje od dr Szczepańczyka zadania do opracowania z różnych dziedzin fizyki.
"Historia jest bardzo ciekawa. Wybitnie uzdolniony Suwalczanin, który osiągnął sukces w badaniach nad falami grawitacyjnymi nie zapomina o swoich korzeniach i chce wesprzeć młodego człowieka w rozwoju jego zainteresowań. Dlatego też postanowiłem, że pomożemy Mateuszowi w sfinansowaniu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie mógł pod okiem ekspertów poznać wiele ciekawych rzeczy na temat fizyki oraz samych fal grawitacyjnych – powiedział prezydent Renkiewicz podczas spotkania z Mateuszem Sulimowiczem, jego tatą i dyrektorem I LO Dorotą Jabłońską.

źródło: UM Suwałki

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe