Wigierski Park Narodowy przywraca lasy cisowe

  • 12.05.2019, 12:11
Wigierski Park Narodowy przywraca lasy cisowe
1820 cisów posadzili leśnicy w Wigierskim Parku Narodowym na czterech specjalnie ogrodzonych działkach. Park chce przywrócić na Suwalszczyźnie lasy cisowe, które występowały tu ponad 170 lat temu.

Ostatni las na terenie parku został wycięty w 1845 roku w okolicy Mikołajewa. Pracownicy parku zamierzają przywrócić ten chroniony gatunek drzewa iglastego. WPN otrzymał na to pozwolenie ministra środowiska.

„Na razie posadziliśmy drzewa w czterech specjalnie wybranych miejscach i będziemy czekali, czy się przyjmą. Odpowiedź dostaniemy za rok, po zimie” - powiedział Piotr  Pieczyński z WPN.

Sadzonki cisów zostały zakupione w Nadleśnictwie Zamrzenica, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Istnieje tam specjalna hodowla cisów. Park zamierza kupić większą ilość sadzonek, by posadzić je na terenie ok. 5 ha. Pieczyński dodał, że park stworzył 5-letni plan przywracania lasów cisowych nad Wigrami.

Cis pospolity to gatunek wiecznie zielonego drzewa iglastego. Jest to drzewo wolno rosnące, ale długowieczne. Niektóre drzewa mogą rosnąć nawet tysiąc lat.

JB

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe