5 miejsc na Suwalszczyźnie, które warto odwiedzić

  • 07.09.2022, 09:43
5 miejsc na Suwalszczyźnie, które warto odwiedzić
Suwalszczyzna – najbardziej północny i najmniej zbadany fragment Podlasia. Oaza ciszy i spokoju, pełna dziewiczej przyrody i naprawdę czystych jezior. Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie? Oto pięć naszych propozycji.

Wigierski Park Narodowy

Jezioro Wigry i przylegający do niego Wigierski Park Narodowy to prawdziwa perełka na mapie kraju. Dziewicza przyroda wygrywa tu bezapelacyjnie z działalnością człowieka.

Wigierski Park Narodowy można zwiedzać na różne sposoby: pieszo, rowerem, kajakiem lub kolejką wąskotorową, której tory biegną wzdłuż jeziora. To dodatkowa atrakcja, szczególnie dla dzieci.

Warto przy okazji wspomnieć, że jezioro Wigry uznawane jest za jedno z czystszych w Polsce. Leży na nim aż dziewiętnaście wysp, które także uważane są za lokalną atrakcję.

Kanał Augustowski

Słyszał o nim chyba każdy, niezależnie od tego, czy był kiedykolwiek na Suwalszczyźnie, czy też nie. Budowa Kanału Augustowskiego była podyktowana pobudkami czysto gospodarczymi, dziś to jedna z większych, o ile nie największa, atrakcji z w regionie. W całości ma ponad 100 km, ale tylko jego część znajduje się w granicach Polski.

Taras widokowy w Smolnikach

Być może sam taras widokowy nie byłby wart wzmianki w przewodnikach, choć panorama, jaa się z niego roztacza, dosłownie zapiera dech w piersiach. Skoro jednak widok z niego możemy oglądać w ekranizacji „Pana Tadeusza”, warto udać się do Smolnik, by na własne oczy przekonać się, jak piękny jest Suwalski Park Krajobrazowy.

Sam taras (lub jeśli ktoś woli: punkt) leży całkiem wysoko, bo aż 255 metrów nad poziomem morza.

Puńsk – litewska wioska w Polsce

Jeśli ktoś chce się poczuć jak na Litwie, nie musi przekraczać granicy. Wystarczy, że przyjedzie do położonej na Suwalszczyźnie wsi Puńsk. To niewielka wioska, która zasłynęła na cały kraj z tego, że jest bardziej litewska niż polska. Większość mieszkańców to Litwini, oczywiście mówiący w rodzimym języku. Dwujęzyczne szyldy, wydawana po litewsku gazeta, litewski skansen i świątynia to najważniejsze punkty wyprawy do Puńska. Warto jednak znaleźć chwilę, by po prostu napawać się atmosferą tego niezwykłego miejsca.

Suwałki

Suwalszczyzna to nie tylko piękne parki i rezerwaty. To też, a może przede wszystkim, stolica regionu. Suwałki to rodzinne miasto Marii Konopnickiej, co zostało uwiecznione w mieście na różne sposoby. To także najmniejsza galeria świata – Galeria Jednego Obrazu, cmentarz siedmiu wyznań, jedyny taki w Polsce, bajeczne murale i klimatyczne kamienice.

Suwałki zwane są polskim biegunem zimna. Czy słusznie? Na pewno warto odwiedzić ulicę Chłodną. Tam, niezależnie od panujących warunków pogodowych, wiatr zawsze wieje w jedną stronę.

Jak podróżować po Suwalszczyźnie?

Suwalszczyzna niewątpliwie jest piękna, ale podróżować po niej pociągiem nie jest łatwo. Jest tu bardzo mało linii kolejowych. Natomiast atrakcji jest tak dużo, że na zwiedzanie Suwalszczyzny najlepiej wybrać się własnym autem. Korzystając z tego dobrodziejstwa, nie musimy troszczyć się o rozkład jazdy, pamiętać o kupowaniu biletów, ograniczać z bagażem itp. Samochód gwarantuje swobodę i możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, które, chociaż położone stosunkowo blisko siebie, wymagają przemieszczania się.

A jeśli wydarzy się nieprzewidziana awaria pojazdu, zawsze można wezwać pomoc drogową (https://pomocdrogowa.suwalki.pl), która obsługuje teren położony do 100 km od Suwałk, czyli cały region Suwalszczyzny.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe