22 Jarmark Folkloru w Suwałkach (Fotoreportaż)

  • 26.07.2022, 12:42
22 Jarmark Folkloru w Suwałkach (Fotoreportaż)
Przez dwa dni w parku Konstytucji 3 Maja suwalczanie i turyści mogli podziwiać rękodzieło i sztukę ludową m.in. wyroby tkackie, serwety robione ręcznie, rzeźby ludowe oraz farbowanie wełny naturalnymi barwnikami. Było też smakowite, choć teraz rzadziej spotykane na naszych stołach jadło, przede wszystkim przysmaki regionalnej i kresowej kuchni.

Uroczystego otwarcia jarmarku dokonali samorządowcy, w tym m.in.: zastępca prezydent Suwałk Łukasz Kurzyna, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz starosta suwalski Witold Kowalewski i wójtowie pobliskich gmin.
Podczas dwóch jarmarkowych dni nie zabrakło też ludowej muzyki. Wystąpiły kapele i zespoły śpiewacze oraz muzycy solowi z bliższych i dalszych okolic. Jury wybrało zespoły i solistów, którzy będą reprezentowali nasz region na przyszłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wśród nich znalazł się: zespół śpiewaczy „Nachodne” z Sejn, Urszula Kalinowska w kategorii śpiewacy oraz Natalia Luty i Aleksandra Maksimowicz z mistrzynią Anną Szafranowską z Sejn w kategorii mistrz-uczeń. Z kolei Janina Chmielewska i zespół „Pogranicze” z Szypliszk  będą reprezentowali nasz region na Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Gościem specjalnym była litewska kapela „Smetonos usai”. Na scenie w Parku Konstytucji 3 Maja zaprezentowały się też zespoły z litewskiego Mariampola i Olity. Nie zabrakło też akcentów ukraińskich. Po raz kolejny w Suwałkach wystąpił zespół Horpyna, od ponad 20 lat grający folk ukraiński w rockowym wydaniu.

Tekst i foto: Urząd Miasta w Suwałkach

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe