Suwałki: powstała SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

  • 09.05.2022, 12:56
Suwałki: powstała SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
W Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach otwarto w poniedziałek Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To siódma tego rodzaju placówka w Polsce, w sumie powstaną 32. Mają one zachęcać dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic techniki.

SOWA w Suwałkach to siódma po Piotrkowie Trybunalskim, Raciborzu, Piasecznie, Świdwinie, Jaworznie, Rybniku Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Kolejne lokalne minicentra nauki powstaną w ciągu 2 lat w mniejszych miejscowościach w całej Polsce.
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach - do 150 tys. mieszkańców. Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych. W Suwałkach jest częścią Biblioteki Publicznej.

W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

Ministerstwo uznało, że w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik warto stworzyć centra popularyzujące naukę, metody dochodzenia do wiedzy naukowej poprzez sposób praktyczny w różnych częściach Polski” – powiedział podczas otwarcia suwalskiej SOWY wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 centrów nauki.

W sumie te 32 małe centra będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

„Dzisiaj na proces edukacji musimy patrzeć inaczej, poprzez rozwijanie zainteresowań, poprzez robotykę, automatykę, eksperymentowanie, pobudzanie wyobraźni młodego pokolenia, po to żeby młode pokolenie chłonęło wiedzę. Mam nadzieję, że to będzie takie miejsce” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe