Nowe mieszkania na wynajem powstaną w Suwałkach

  • 13.01.2022, 14:31 (aktualizacja 13.01.2022, 15:12)
Nowe mieszkania na wynajem powstaną w Suwałkach
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Franciszkańskiej, które zrealizuje miejska spółka ZBM TBS.

Pierwszy z sześciu planowanych budynków, w których łącznie powstanie ponad 300 mieszkań powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Znajdą się w nim 53 mieszkania na wynajem, które z czasem będzie można wykupić.

„Będzie to oferta skierowana do ludzi młodych, którzy nie posiadają własnego „M”. Budownictwo w Suwałkach rozwija się bardzo dobrze. Nowe osiedla powstają w każdej części Suwałk” – mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Czesław Renkiewicz.

Magistrat informuje, że ZBM TBS jest spółką, którą powołano po to by uzupełnić ofertę deweloperów i skierować ją do ludzi mniej zamożnych.

Budynek roboczo nazwany „A” będzie obiektem dwuklatkowym, całkowicie podpiwniczonym z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Będą to mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2.
Blok zostanie wybudowany na działce, która stanowi własność ZBM TBS, a została przekazana Spółce w formie aportu przez Miasto Suwałki 31 grudnia 2015 roku.
Na realizację tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4,4 mln zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1 mln 196 tys. zł 
"Te dwa źródła finansowania pozwolą obniżyć koszty realizacji spółce i przyszłym najemcom, którzy będą musieli partycypować w koszcie ich budowy na poziomie 20-30%"  – mówił prezydent. "Dodatkowo w tym roku planujemy przebudować ulicę Franciszkańską. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie miasta – dodał Czesław Renkiewicz.
Z przyszłymi lokatorami będą zawierane umowy najmu. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność /sprzedaż/ nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zakończenia budowy.
W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego będzie zwracana przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa.

_

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe