Suwałki: za 30 mln zł powstanie sortownia odpadów komunalnych

  • 10.01.2022, 17:01 (aktualizacja 10.01.2022, 17:08)
Suwałki: za 30 mln zł powstanie sortownia odpadów komunalnych
Na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach powstanie warta blisko 30 mln zł instalacja do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych. Blisko 15,5 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

"Musimy osiągnąć narzucone przez Komisję Europejską poziomy segregacji dla naszego kraju. Bez nowoczesnej linii sortowniczej nie byłoby to możliwe. Dlatego też od kilku lat przygotowywaliśmy do realizacji ten projekt" – mówi Zbigniew Walendzewicz Prezes PGO w Suwałkach.  "Inwestycja została dofinansowana środkami z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w ich zdobyciu pomogła nam pani Poseł Aleksandra Szczudło" – dodał Walendzewicz.

 

Projekt, którego realizacja ma się zakończyć w grudniu tego roku zakłada:

  • budowę nowej hali o powierzchni 1.210,55 m2,
  • zamontowanie w hali linii sortowniczej o wydajności przetwarzania 5.000 Mg/rok odpadów selektywnie dostarczanych do zakładu, na 1 zmianę,

Planowa linia sortownicza będzie wyposażona m.in. w następujące urządzenia techniczne: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa separatory żelaza, separator optopneumatyczny służący do podziału np. podział butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowca płaskiego, np. karton, papier, folia, prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych.
Dodatkowo w ramach projektu przewidziano również zakup dwóch ładowarek teleskopowych do obsługi instalacji.
"Cieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstanie w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko. Kolejny etap, o którym mówimy od dłuższego czasu to wybudowanie instalacji do termicznego przetwarzania odpadów" – mówi prezydent Czesław Renkiewicz. "Nie będzie to jednak koniec. Już teraz analizujemy czy nie warto zainteresować się jeszcze budową biogazowni, która przetworzy odpady biodegradowalne w energię" – prezydent.

Całkowity koszt inwestycji wynosi: 28.030.485,50 zł brutto
Kwota wydatków kwalifikowanych: 18.229.331,20 zł
Stopa dofinansowania wydatków kwalifikowanych wynosi: 85%
Wysokość dofinansowania: 15.494.931,52 zł

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe