Suwałki: Znaleźli się winni zabójstwa bezdomnego

  • 27.12.2021, 16:48
Suwałki: Znaleźli się winni zabójstwa bezdomnego
Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 60-letniego pensjonariusza noclegowni w Suwałkach. Do zbrodni doszło w kwietniu 2011 roku.

60-letni pensjonariusz jednej z suwalskich noclegowni zaginął w kwietniu 2011 roku i pomimo poszukiwań jego los nie był znany. Prowadzone wówczas śledztwo z powodu braku wystarczających dowodów zostało umorzone.

W sierpniu 2020 roku prokurator przekazał sprawę policjantom z tzw. Archiwum X, czyli Zespołowi do Spraw Przestępstw Niewykrytych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Dodatkowe śledztwo funkcjonariuszy z Archiwum X, przy wykorzystaniu badań genetycznych, doprowadziły do ustalenia, że najprawdopodobniej zaginiony mężczyzna został zabity, a jego zwłoki ukryte. Policjanci ustalili także dwóch podejrzanych, a byli to obecnie 43-letni mieszkaniec Suwałk i 32-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego.

Pod koniec marca 2021 r. mężczyźni zostali zatrzymani w swoich domach, a następnie doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Prokurator obu mężczyznom przedstawił zarzuty zabójstwa 60-letniego mężczyzny i ukrycia jego zwłok.

Z ustaleń śledztwa wynika, że do zabójstwa doszło w drugiej połowie kwietnia 2011 r. Sprawcy najpierw przez kilka godzin bili pokrzywdzonego po całym ciele w łaźni i na korytarzu noclegowni, a potem w pokoju pokrzywdzonego. Skrępowali mu też taśmą nogi i ręce. Wsypali mu także do gardła dużą ilość przyjmowanych przez niego różnych tabletek. Następnie zakleili mu usta taśmą samoprzylepną i zmusili do połknięcia tabletek. Kiedy pokrzywdzony zmarł, mężczyźni wywieźli jego ciało taczką na pobliską działkę i zakopali.

W 2012 roku po raz pierwszy wszczęto poszukiwania zwłok pokrzywdzonego. Po zatrzymaniu podejrzanych w 2021 r. ponownie podjęto takie działania. Przeszukanie ustalonego terenu przez funkcjonariuszy Policji przy użyciu ciężkiego sprzętu, drona i specjalnie przeszkolonych psów dały jednak wynik negatywny, z uwagi na upływ czasu i wcześniejsze liczne prace ziemne na tej działce.

Pomimo tego prokurator skierował do sądu akt oskarżenia wobec dwóch mężczyzn. Prokurator przedstawił dodatkowo jednemu z nich zarzut zastraszania jednego ze świadków, który posiadał wiedzę o zdarzeniu. Oskarżeni są tymczasowo aresztowani. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe