Sędzia z Suwałk oskarżony o jazdę po pijanemu ciągle chory - proces nie może ruszyć

  • 02.12.2021, 11:24
Sędzia z Suwałk oskarżony o jazdę po pijanemu ciągle chory - proces nie…
Kolejny termin rozpoczęcia w Sądzie Rejonowym w Ostródzie procesu sędziego z Suwałk, który jest oskarżony o jazdę po pijanemu, został zmieniony. Sąd wyznaczył nowy termin na 21 lutego przyszłego roku.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski poinformował, że wyznaczony na czwartek termin rozprawy w sprawie przeciwko Waldemarowi M. – sędziemu Sądu Okręgowego w Suwałkach został zmieniony na 21 lutego 2022 roku.

Rzecznik przypomniał, że w sierpniu sąd dopuścił dowód z opinii biegłych, by ustalić, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych.

Wyjaśnił, że pierwotny termin sporządzenia opinii zakreślono biegłym na dzień 10 września, jednak z uwagi na harmonogram pracy biegłych opinia ta nie mogła zostać sporządzona we wskazanym terminie. Biegli stwierdzili też potrzebę ponownego zbadania oskarżonego. Termin tego badania wyznaczono wprawdzie na 22 listopada i oskarżony odebrał stosowne wezwanie, jednak na badanie się nie stawił.

Niestawiennictwo zostało usprawiedliwione zaświadczeniem lekarskim za okres od 16 listopada do 14 grudnia. "W związku z tym opinia nie została sporządzona. Sąd zwrócił się ponadto do Sądu Najwyższego o informację, czy w postępowaniu dyscyplinarnym zapadło postanowienie o zarządzeniu obserwacji oskarżonego w zakładzie leczniczym. Dalsze czynności zostaną podjęte po uzyskaniu tej informacji" - wskazał rzecznik sądu w Elblągu.

Sędzia Waldemar M. jest zawieszony w czynnościach służbowych.

W sierpniu 2018 r. sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach Waldemar M. spowodował kolizję drogową na ulicy Utrata w Suwałkach. Jadąc swoim autem, uderzył w tył innego samochodu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny auta. Po kilkudziesięciu minutach sędzia został zatrzymany w Augustowie, gdzie mieszka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oskarżony był przewodniczącym wydziału karnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Po zatrzymaniu zrezygnował z tej funkcji. Po zdarzeniu został zawieszony w czynnościach służbowych. Sędziemu grozi do 2 lat więzienia.

Początkowo akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi M. trafił do Sądu Rejonowego w Augustowie, gdzie prezesem jest jego żona. Wszyscy sędziowie wydziału karnego złożyli wnioski o ich wyłączenie z orzekania. Sąd Okręgowy w Suwałkach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

Sędziowie tego sądu również nie chcieli sądzić Waldemara M. Do wydziału karnego odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły wnioski 13 sędziów o wyłączenie ich z orzekania i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił wnioski sędziów Sądu Rejonowego w Giżycku i wyłączył ich ze sprawy. W tym samym postanowieniu sprawa sędziego została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie.

Termin pierwszej rozprawy był zmieniany wielokrotnie albo na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy, bądź po przedłożeniu przez oskarżonego zwolnienia lekarskiego.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe