Kogo szukają pracodawcy na rynku pracy w Suwałkach?

  • 02.12.2021, 10:13 (aktualizacja 02.12.2021, 10:16)
Kogo szukają pracodawcy na rynku pracy w Suwałkach?
Suwałki kojarzone są przede wszystkim jako polski biegun zimna. Jest to miasto na prawach powiatu, znajdujące się w północno-wschodniej Polsce. Administracyjnie przynależy do województwa Podlaskiego. Jest to bardzo urokliwe miasto, w którym można zwiedzać (kościoły, cerkiew), a także wyjątkowe kamienice i domy, a także pomnik Marii Konopnickiej czy XIX w. browar. A jak wygląda kwestia zatrudnienia i rynek pracy w Suwałkach?

Rynek pracy w Suwałkach

Poszukując pracy w Suwałkach warto korzystać z wygodnych wyszukiwarek, jak https://www.gowork.pl/praca/suwalki;l gdzie w prosty sposób można ustawić interesujące filtry wyszukiwania, co bardzo ułatwia znalezienie interesujących ofert. W Suwałkach sytuacja na rynku pracy jest całkiem korzystna, w wielu publikacjach wskazuje się, że poziom bezrobocia jest stosunkowo niski i waha się w okolicach 5,5%, jak podano w danych opublikowanych na koniec października 2021 r. Oznacza to, przynajmniej w teorii, że każdy poszukujący pracy w Suwałkach bez większych trudności powinien znaleźć zatrudnienie.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna - wiele możliwości

W Suwałkach i województwie podlaskim od 1996 r. funkcjonuje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest to szczególny obszar, w którym obowiązują preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności na tym obszarze wiąże się dla pracodawcy z określonymi korzyściami - niższe stawki podatkowe oraz wiele innych istotnych dla prowadzących działalność korzyści. Dużą zaletą, która skłania podmioty do inwestycji właśnie na tym terenie jest m.in. doskonała lokalizacja, wokół której prężnie rozwija się infrastruktura drogowa i transportowa. Ogromne znaczenie ma też bliskość granicy i sąsiedztwo Rosji, Białorusi i Litwy, co może być wykorzystane do budowania relacji handlowych.

Obecność SSSE to również wiele korzyści dla osób poszukujących pracy. W regionie funkcjonuje wiele firm działających w branży drzewnej, meblarskiej, metalowej czy tworzyw sztucznych. Ale to nie wszystkie możliwości. Suwałki oraz województwo Podlaskie nie bez powodu nazywane są zielonymi płucami Polski. Czyste powietrze i nieskażone środowisko naturalne sprzyja rozwojowi branży spożywczej. Z kolei występujące na tym terenie liczne jeziora to doskonałe miejsce dla rozwoju branży szkutniczej.

Jak podają źródła obecnie na terenie SSSE zatrudnionych jest ponad 13000 osób, co jest dość wysokim rezultatem. Zatrudnienie znaleźć można w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym (w tym szwedzkim i duńskim).

Na jakich stanowiskach pracy można znaleźć zatrudnienie w Suwałkach?

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna stwarza wiele możliwości, a obecność dużych firm stwarza ogromne możliwości zatrudnienia, szczególnie, że nie cała Strefa została już zagospodarowana. W dalszym ciągu ma ona możliwości rozwoju, gdzie można tworzyć nowe miejsca pracy. Obecność SSSE stwarza liczne miejsca pracy związane z produkcją, ale także potrzebne są osoby pracujące w księgowości, przedstawiciele handlowi, osoby pracujące w kadrach, konsultanci, pracownicy biurowi itp. Ale oczywiście SSSE nie jest jedynym źródłem zatrudnienia. W dalszym ciągu prężnie działa branża budowlana, transportowa czy handel, w których równie wiele osób może szukać pracy zgodnie ze swoimi preferencjami i kompetencjami. Poszukiwani są także lekarze czy nauczyciele, bez których życie społeczne w regionie byłoby znacznie utrudnione.

Oferty pracy, jakie pojawiają się w dużej mierze na portalach internetowych są bardzo zróżnicowane, dlatego poszukując pracy warto regularnie przeglądać ogłoszenia, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe