Nowy obraz Alfreda Wierusza Kowalskiego w Muzeum Okręgowym

  • 02.05.2019, 15:42
Nowy obraz Alfreda Wierusza Kowalskiego w Muzeum Okręgowym
XIX-wieczny obraz „Odpoczynek przed karczmą” autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Obraz przekazał muzeum w depozyt prywatny kolekcjoner z Suwałk.

Obraz „Odpoczynek przed karczmą” to dzieło z 1878 roku. Alfred Wierusz Kowalski był tuż po studiach w Monachium. Obraz pokazuje widok małego miasteczka a na pierwszym planie żydowski wóz, który zatrzymał się przed karczmą. Z wozu wyszli odpocząć podróżujący nim ludzie.

"To cenny dla nas obraz. Jest uzupełnieniem naszej kolekcji. Nie mieliśmy dotąd w Suwałkach tego rodzaju obrazu, przedstawiającego polski motyw, zainspirowany twórczością Maksymiliana Gierymskiego” - powiedziała Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Obraz trafił na ściany stałej wystawy poświęconej Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu. Można go oglądać wraz z innymi dziełami artysty. „To osiemnasty depozyt przekazany muzeum przez prywatnych kolekcjonerów. Dostaliśmy go na czas nieograniczony. Mam nadzieję, że na długo” - dodała Ptaszyńska. Obraz kilka dni temu przekazał muzeum suwalski przedsiębiorca Bronisław Woźnialis.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach co jakiś czas kupuje kolejne obrazy, by wzbogacić wystawę. W ostatnich trzech latach muzeum kupiło sześć obrazów, m.in. "Wilk w nocy", "Orszak wieśniaków" czy "Osaczony".

Muzeum posiada największą kolekcję dzieł tego malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym tak charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku w 100. rocznicę jego śmierci na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście.

JB

_

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pikolloekollo
pikolloekollo 14.05.2019, 18:48
Wedle "prof" Strumiłły jest to obraz drugiego sortu malarstwa.Pierwszego pewnie są działa Strumilly?

Pozostałe