W sobotę święto 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna

 • 21.10.2021, 18:20 (aktualizacja 25.10.2021, 10:33)
W sobotę święto 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to roztańczona chluba, symbol żywej tradycji i legenda suwalskiej sceny, koncertuje nieprzerwanie od 1951 r., a w tym roku obchodzi 70 urodziny. Z tej okazji Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na specjalne jubileuszowe koncerty. Będzie historycznie, patetycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie a przede wszystkim muzycznie i tanecznie.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. 

W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.

Warto podkreślić, że Zespół jest lokalnym symbolem tradycji – nie ma chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka czy muzyka z ZPiT Suwalszczyzna. Dzisiaj Suwalszczyzna to nowoczesny, wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu, blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.

W programie koncertu jubileuszowego znajdzie się reprezentatywny dla wieloletniej historii zespołu przekrój programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Będzie także filmowa niespodzianka. Tancerzom będzie towarzyszyć Kapela ZPiT Suwalszczyzna. Jubileuszowe spotkania wzbogaci wystawa fotografii i kostiumów koncertowych w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

Organizatorem obchodów jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury. Partnerem wydarzenia – Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki.

23 i 29.10.2021
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

 • Koncert galowy dla Jubilatów i gości Zespołu – 23.10.2021, godz. 17.00
  wstęp za zaproszeniami
 • Koncert jubileuszowy na bis – 29.10.2021 godz. 19.00
  bilety 30 zł KUP TERAZ >>
  lub w kasie SOK
  z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe