Archiwum Państwowe w Suwałkach wyremontowane za blisko 14 mln zł

  • 21.10.2021, 17:30
Archiwum Państwowe w Suwałkach wyremontowane za blisko 14 mln zł
Archiwum Państwowe w Suwałkach zostało wyremontowane za 13,8 mln zł w 100-rocznicę swego istnienia. Dzięki inwestycji podwoiła się jego powierzchnia użytkowa.

Archiwum Państwowe w Suwałkach po remoncie zostało w czwartek oficjalnie oddane do użytku. Składa się ono obecnie z czterech obiektów. Dwa z nich znajdowały się w złym stanie technicznym i nie były przez wiele lat użytkowane. Dzięki modernizacji powierzchnia użytkowa archiwum podwoiła się i wynosi 2,6 tys. m kw., w tym magazynowa 840 m kw. Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cieszę się, że dzięki inwestycji, którą zrealizowały władze Archiwum Państwowego w Suwałkach kolejne budynki suwalskiej starówki odzyskały dawny blask. Gratuluję inwestycji oraz dziękuję za dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy miastem oraz tą instytucją” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Inwestycja objęła m.in. wymianę stropów, okien, drzwi i dachu na całym obiekcie. Powstały nowe elewacje i instalacje. W archiwum powstały z prawdziwego zdarzenia pracownie naukowe, digitalizacji, serwerownia a także biblioteka i czytelnia.

Dzięki inwestycji zostanie zapewnione prawidłowe funkcjonowanie suwalskiego archiwum na okres minimum trzydziestu lat, w szczególności w zakresie przejmowania, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych” - powiedział dyrektor archiwum Tadeusz Radziwonowicz.

Dyrektor szacuje, że archiwum ma do przejęcia około 3 tys. metrów bieżących materiałów archiwalnych z państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, które działają na terenie Suwałk oraz powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego.

Instytucja została unowocześniona, a wprowadzone zmiany zapewnią właściwe warunki przechowywania zbiorów i odpowiednie warunki korzystania z nich, także przez osoby niepełnosprawne” - dodał dyrektor archiwum.

Obecne suwalskie archiwum nawiązuje swą tradycją do Archiwum Państwowego w Suwałkach, które istniało w latach 1921–1926. Obecna instytucja działa nieprzerwanie od 1955 r. i dotychczas zgromadziła około 2 tys. metrów bieżących akt i prawie 338 tys. jednostek archiwalnych. Znajdujące się materiały archiwalne zostały wytworzone głównie w XIX i XX w. na obszarze historycznej i dzisiejszej Suwalszczyzny, czyli na polsko-litewsko-białoruskim pograniczu, a także na terenie byłego województwa suwalskiego.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe