Prokuratura nadal bada przyczyny śmierci czterech migrantów

  • 20.10.2021, 13:40 (aktualizacja 20.10.2021, 13:44)
Prokuratura nadal bada przyczyny śmierci czterech migrantów Fot. Straż Graniczna
Nadal trwają czynności związane z badaniami ciał czterech migrantów zmarłych na terenie objętym stanem wyjątkowym - poinformowała w środę Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

Prokuratura, w związku z dużym zainteresowaniem mediów tą sprawą, zamieściła w środę na swojej stronie komunikat. "Uprzejmie informujemy, że Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo dotyczące śmierci czterech obcokrajowców, których ciała zostały znalezione w rejonie granicy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białorusi" – czytamy w komunikacie.

Prokuratura poinformowała, że po zweryfikowaniu tożsamości ciał, "informuje właściwe Ambasady o tych ustaleniach i procedurze odbioru zwłok". W komunikacie czytamy też, że "ciała zostaną wydane niezwłocznie, gdy nie będą niezbędne do badań koniecznych do wyjaśnienia przyczyny śmierci".

Trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano ponad miesiąc temu koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy). Prokuratura Regionalna w Białymstoku postanowiła, że połączy sprawy i przekaże je do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach.

Niedługo potem prokuratura poinformowała, że jako najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci obcokrajowców mogło być wychłodzenie. Śledczy zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych.

Kilka dni później Straż Graniczna poinformowała, że w odległości około pół kilometra od granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów, obywateli Iraku. Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Sokółce, ale później zostało ono przekazane prokuraturze suwalskiej.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe