Zdjęcia, filmy i pamiątki na wystawie pt. Wajda Suwałki

  • 15.10.2021, 13:51 (aktualizacja 15.10.2021, 13:57)
Zdjęcia, filmy i pamiątki na wystawie pt. Wajda Suwałki
Statuetkę Oscara i szablę ojca Andrzeja Wajdy będzie można zobaczyć na wystawie „Wajda Suwałki”, która zostanie otwarta w piątek wieczorem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Okrojona część eksponatów przyjechała z Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Wystawa, którą prezentujemy to wystawa niezwykła, wystawa wielka, która powstała dwa lata temu w Muzeum Narodowym w Krakowie, którą przenieśliśmy, dzięki jej autorom, do wnętrz Muzeum Okręgowego w Suwałkach” – powiedział dyrektor suwalskiego muzeum Jerzy Brzozowski.

Dodał on, że wystawa w Krakowie była o wiele większa, zorganizowana na blisko 2 tys. metrów kw. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach powstała na sali bankietowej dawnej Resursy, gdzie obecnie mieści się muzeum.

„Wystawa, która została zaaranżowana w Suwałkach została wzbogacona o elementy związane z latami dzieciństwa, które Andrzej Wajda spędził w Suwałkach. To między innymi listy, pamiątki i zdjęcia” – dodał Brzozowski.

W Suwałkach można obejrzeć niektóre nagrody zdobyte przez Wajdę, takie jak Złote Lwy i Oscara za całokształt twórczości, którego reżyser otrzymał w 2000 roku.

W witrynie muzealnej zawisła także szabla, którą Wajda otrzymał od swojego ojca, który był wojskowym.

„Jestem wzruszona, że właśnie w Suwałkach może odbyć się druga odsłona tej pięknej wystawy z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jestem szczęśliwa, że to jest w Suwałkach, w miejscu gdzie Andrzej się urodził i spędził pierwsze lata swojego życia” - powiedziała podczas konferencji prasowej Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 15 października 2021 r. do 1 lutego 2022 roku.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Miał 90 lat. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona 19 października 2016 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

JB

_

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe