Aida to pierwszy w Polsce płochacz niemiecki tropiący narkotyki w Suwałkach

  • 29.09.2021, 10:25 (aktualizacja 29.09.2021, 10:32)
Aida to pierwszy w Polsce płochacz niemiecki tropiący narkotyki w Suwałkach
Do suwalskiej jednostki Policji dołączyła Aida - płochacz niemiecki - specjalistka od wyszukiwania zapachów narkotyków. Jej opiekunem jest aspirant Piotr Dembiński, który od niemal 10 lat jest przewodnikiem psów służbowych.

Kilka tygodni temu, półtoraroczna Aida rasy płochacz niemiecki, wspólnie ze swoim przewodnikiem, ukończyła szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez ponad cztery miesiące ćwiczyła między innymi posłuszeństwo i pokonywanie przeszkód. Poza ćwiczeniami sprawnościowymi Aida była szkolona do zadań specjalnych. Musiała nauczyć się rozpoznawać zapachy narkotyków.

Już w pierwszych dniach służby udowodniła, że jej nos jest niezawodny. Wspierając policjantów w działaniach wymierzonych w przestępczość narkotykową wytropiła ponad 370 gramów narkotyków. Przewodnik i jego czworonożna partnerka nauczyli się współpracy i tworzą teraz zgrany duet. Opiekun Aidy cieszy się, że jest ona psem energicznym i posłusznym. Z radością wykonuje powierzone zdania. Jest przy tym bardzo konsekwentna. Praca z nią to przyjemność, bo traktuje ją jak zabawę, a dodatkowo jest niezwykle oddana swojemu opiekunowi. Ulubioną nagrodą Aidy jest wspólna zabawa z piłką.

Aida, to trzeci pies służbowy aspiranta Piotra Dembińskiego. Pod opieką aspiranta dalej pozostaje Zdzisiek, z którym wspólnie patrolują ulice.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych. Zatrzymują też groźnych przestępców i szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

_

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe