Suwałki: powstanie SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

  • 23.09.2021, 10:56
Suwałki: powstanie SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
Ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zakłada stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki - SOWA.

Zgodnie z innowacyjnym podejściem popularnego warszawskiego „Kopernika”, wiedzę zdobywa się w SOWAch (Strefach Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności) poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie.
Koncepcja SOWY zaproponowana przez Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach wygrała w postępowaniu konkursowym i jako jedna ze Stref zawita już w I kwartale 2022 r. w naszym mieście i będzie funkcjonować przez najbliższe 5 lat. Głównym jej elementem będzie przywieziona do Suwałk wystawa służąca do eksperymentowania.
Znajdzie ona swoje miejsce w Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Innowacyjnej 1. Park jako inicjator pomysłu SOWY w Suwałkach będzie wspomagał jej działanie, ale prowadzącymi zajęcia będą inspiratorzy z Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Dotychczasowe doświadczenia biblioteki z Midicentrum i edukacyjne działania w Parku sprawiły, że samorząd zdecydował się zainwestować w to partnerstwo, aby dzieci i młodzież miały bliżej do koncepcji poznawania i rozumienia nauki, jakie od lat oferuje Centrum Nauki Kopernik. Będzie to bowiem nie tylko stała interaktywna ekspozycja, ale też inne projekty prowadzone przez Centrum, np. dot. technologii kosmicznych czy ochrony środowiska.
SOWA będzie przede wszystkim miejscem zbliżenia się suwalczan do świata nauki, nowym, innowacyjnym środowiskiem edukacji dzieci i dorosłych. Jak zaznaczają twórcy koncepcji SOWY, spowoduje ona „wzrost zainteresowania nauką wśród ogółu społeczeństwa oraz zmotywuje do wyboru ścieżki edukacyjnej i naukowej kariery związanej z różnymi dziedzinami nauki”.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe