Medaliści olimpijscy zawitali do Suwałk (zdjęcia)

  • 11.09.2021, 17:03 (aktualizacja 11.09.2021, 17:13)
Medaliści olimpijscy zawitali do Suwałk (zdjęcia)
57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka rozpoczęły się w sobotę na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach. W uroczystościach wzięli udział olimpijczycy sprzed lat, jak i tegoroczni medaliści z Tokio.

Dni Olimpijczyka rozpoczęły się zapaleniem symbolicznego znicza olimpijskiego na suwalskim stadionie, którego dokonała srebrna medalistka tegorocznych igrzysk w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział, że tak jak w ubiegłym roku uroczystości odbywają się w nietypowym okresie, nie jak zwykle w kwietniu, a dopiero teraz we wrześniu. Sytuacja taka wymuszona została pandemią koronawirusa.

Kraśnicki dodał, że igrzyska w Japonii okazały się udane dla reprezentacji Polski, która przełamała barierę 10-11 medali z wcześniejszych imprez. "Tym razem plonem naszego udziału w tej największej na świecie imprezie jest 14 medali, cztery złote, po pięć srebrnych i brązowych" – przypomniał prezes PKOl.

Kraśnicki wspomniał, że w igrzyskach uczestniczyło sześciu sportowców z woj. podlaskiego, z czego dwoje zdobyło medale - złoty młociarz Wojciech Nowicki, zaś Andrejczyk - srebrny.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że to zaszczyt gościć tak wybitnych sportowców. "Cieszymy się, że tak duże grono wybitnych sportowców, olimpijczyków przyjechało do naszego miasta" – dodał Renkiewicz.

W uroczystościach wzięli udział także m.in. pięściarze Kazimierz Adach i Janusz Zarenkiewicz, szermierze Adam Krzesiński i Marian Sypniewski, kajakarze Marek Twardowski i Piotr Markiewicz, paraolimpijka w pływaniu Joanna Mendak, paraolimpijczyk w tenisie stołowym Rafał Czuper, łuczniczka Iwona Marcinkiewicz, sprinterzy Zenon Licznerski i Marian Woronin, skoczek narciarski Wojciech Fortuna i pięcioboista nowoczesny Dariusz Goździak.

W trakcie 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka odbyły się też w Suwałkach Podlaski Mityng Lekkoatletyczny Nadziei Olimpijskich, Krajowy Turniej Badmintona Juniorów i Młodzików oraz Dzień Piłkarza z Akademią Piłkarską Wigry Suwałki. Prezydent Renkiewicz odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą Jadwidze Olbryś. Włodarzowi miasta towarzyszył synzmarłej. Urzędniczka wydziału kultury i sportu w UM zmarła 2 lata temu. Jej imieniem jest nazwany Stadion Lekkoatletyczny w Suwałkach.

Impreza potrwa do niedzieli. Wówczas zaplanowano Turniej Badmintona Nadziei Olimpijskich oraz Międzynarodowy Puchar Podlasia w Biegach na Nartorolkach.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe