Warunkowe umorzenie ws. znieważenia grobów staroobrzędowców w Białogórach

  • 08.09.2021, 14:53
Warunkowe umorzenie ws. znieważenia grobów staroobrzędowców w Białogórach…
Sejneński sąd warunkowo umorzył w środę postępowanie przeciwko czterem mieszkańcom powiatu sejneńskiego za znieważenia miejsc pochówku cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry.

Sąd umorzył postępowanie warunkowo na okres 1 roku. Oskarżeni mają także zapłacić nawiązkę w kwocie 15 tys. zł na rzecz Wschodniego Kościoła Staroobrzędowgo. Czterech mężczyzn, którzy stanęli przed sądem to pracownicy budowlani, którzy w sierpniu 2020 r. wykonywali prace na prywatnej działce w Białogórach. Na działce znajduje się zabytkowy cmentarz staroobrzędowców.

Latem tego roku na posesji, która ma status działki rekreacyjno-wypoczynkowej, rozpoczęto prace budowlane z naruszeniem prawa budowlanego. Wówczas znaleziono tam ludzkie kości. Policja zabezpieczyła je. Wykonała również dokumentację fotograficzną dotyczącą ówczesnego stanu cmentarza.

Właściciele posesji tłumaczyli w tym czasie w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 r. nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.

Prokuratura wszczęła śledztwo i postawiła zarzuty znieważenia miejsc pochówku czterem osobom. Według śledczych, znieważenie to miało polegać na wykonywaniu robót budowlanych i naruszeniu 22 jam grobowych i usunięciu szczątków ludzkich z 10 grobów.

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa złożył w sierpniu 2020 r. Wschodni Kościół Staroobrzędowców. Wyrok nie jest prawomocny.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe