Polscy policjanci patrolują litewsko-białoruską granicę

  • 01.09.2021, 12:53 (aktualizacja 01.09.2021, 12:57)
Polscy policjanci patrolują litewsko-białoruską granicę
Polscy policjanci w środę przystąpili do patrolowania litewsko-białoruskiej granicy w celu zapobiegania nielegalnej migracji. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite wyraziła przekonanie, że wspólne działania ochronią granicę przed atakami białoruskiego reżimu.

Na prośbę rządu Litwy w poniedziałek do Wilna przybyło 53 polskich policjantów, którzy będą wspierać litewskie służby z związku z presją migracyjną z Białorusi. Zakłada się, że ta grupa funkcjonariuszy będzie pełniła misję przez miesiąc, a następnie zastąpią ich inni.

Szef Komisariatu Komendy Głównej Policji Okręgu Wileńskiego Saulius Gagas oświadczył witając polskich policjantów, że wspólnie z litewskimi funkcjonariuszami „będą wykonywać zadania na odcinkach granicznych i przyczynią się do zapobiegania nielegalnej imigracji”.

Z powodu z nasileniem się nielegalnej migracji na Litwie od 2 lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Litwę wspierają eksperci z Frontexu, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu. W ochronę granicy z Białorusią zaangażowane zostało litewskie wojsko.

Rząd w Wilnie jest przekonany, że napływ imigrantów to efekt działań władz Białorusi, które w ten sposób prowadzą wojnę hybrydową w reakcji na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Minionej doby litewscy pogranicznicy zawrócili na granicy z Białorusią kilkunastu nielegalnych migrantów. Żadna osoba nie została wpuszczona.

PAP

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe