Po raz kolejny nie ruszył proces sędziego z Suwałk oskarżonego o jazdę po pijanemu

  • 09.08.2021, 12:07 (aktualizacja 09.08.2021, 12:14)
Po raz kolejny nie ruszył proces sędziego z Suwałk oskarżonego o jazdę…
Choroba oskarżonego uniemożliwiła rozpoczęcie procesu sędziego z Suwałk oskarżonego o jazdę po pijanemu. Sprawa Waldemara M. miała rozpocząć się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Sędzia jest zawieszony w czynnościach służbowych.

W sierpniu 2018 r. sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach Waldemar M. spowodował kolizję drogową na ulicy Utrata w Suwałkach. Jadąc swoim autem, uderzył w tył innego samochodu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny auta. Po kilkudziesięciu minutach sędzia został zatrzymany w Augustowie, gdzie mieszka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oskarżony był przewodniczącym wydziału karnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Po zatrzymaniu zrezygnował z tej funkcji. Po zdarzeniu został zawieszony w czynnościach służbowych. Sędziemu grozi do 2 lat więzienia.

Początkowo akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi M. trafił do Sądu Rejonowego w Augustowie, gdzie prezesem jest jego żona. Wszyscy sędziowie wydziału karnego złożyli wnioski o ich wyłączenie z orzekania. Sąd Okręgowy w Suwałkach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

Sędziowie tego sądu również nie chcieli sądzić Waldemara M. Do wydziału karnego odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły wnioski 13 sędziów o wyłączenie ich z orzekania i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił wnioski sędziów Sądu Rejonowego w Giżycku i wyłączył ich ze sprawy. W tym samym postanowieniu sprawa sędziego została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie.

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, termin pierwszej rozprawy był trzykrotnie zmieniany na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy. Potem w maju tego roku oskarżony przedłożył w sądzie zwolnienie lekarskie. Podobnie było w poniedziałek.

Koronowski poinformował, że sąd dopuścił dowód z opinii biegłych, m. in. celem ustalenia, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych. Na sporządzenie opinii zakreślono biegłym termin do dnia 10 września tego roku. Sąd zaplanował termin pierwszej rozprawy na 14 października.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe