Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do Suwałk

  • 30.07.2021, 11:50
Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do Suwałk
Biuro Programu „Niepodległa” oraz Miasto Suwałki zapraszają w dniach 3-5 sierpnia do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP rusza w trasę wokół Polski, podczas której odwiedzi 20 miejscowości, w tym nasze miasto. Wyjątkowe muzeum na kołach stanie na ulicy Ks. K. A. Hamerszmita przy Parku Konstytucji 3 Maja (obok Centrum Informacji Turystycznej).
 Wystawę będzie można zwiedzać w następujących godzinach:
·         3 sierpnia w godz. 12.00-18.00
·         4 sierpnia w godz. 10.00-18.00
·         5 sierpnia w godz. 10.00-16.00
 
Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.
 
– Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
 
Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy z foto-budką, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.
 
Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.
 
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.
 
Więcej informacji na: https://niepodlegla.gov.pl/niepodlegla-w-trasie/

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe