W Smolnikach powstanie Ośrodek Terapeutyczny za 10 mln zł

  • 16.07.2021, 17:32 (aktualizacja 16.07.2021, 17:36)
W Smolnikach powstanie Ośrodek Terapeutyczny za 10 mln zł
Ośrodek terapeutyczny dla osób dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi powstanie za dwa lata w Smolnikach na Suwalszczyźnie. Utworzenie placówki będzie kosztowało 10 mln zł.

Władze Województwa Podlaskiego wspólnie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach planują utworzenie specjalnego ośrodka do leczenia zaburzeń psychicznych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach, na Suwalszczyźnie i będzie funkcjonował w ramach Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Malinowski podpisał w piątek umowę z dyrektor szpitala Bożeną Łapińską umowę na finansowanie tego ośrodka. Malinowski poinformował, że placówka otrzyma 7,4 mln zł na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Pozostała kwota zostanie szpitalowi przekazana ze środków budżetu województwa podlaskiego.

„W ramach projektu zostanie dokonana przebudowa obiektu w Smolnikach. Zakupiony zostanie także sprzęt medyczny, informatyczny i meble” – dodał Malinowski.

Dyrektor Łapińska poinformowała, że Urząd Marszałkowski w Białymstoku w 2016 roku przekazał szpitalowi obiekt w Smolnikach. „W tym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. W ośrodku będzie 25 łóżek, które będą przeznaczone do terapii i leczenia chorych z zaburzeniami emocjonalnymi” – powiedziała Łapińska.

Dyrektor szpitala dodała, że terapia w ośrodku będzie oparta na terapii indywidualnej, grupowej i terapii rodzin. Łapińska zaznaczyła, że terapia rodzin jest już stosowana w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach, który będzie ją teraz chciał rozwinąć w Smolnikach.

W Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach będą także poradnie: terapii nerwic, promocji zdrowia psychicznego i zespół opieki środowiskowej.

„Ośrodek położony jest w najpiękniejszym miejscu w Polsce. W związku z tym my w program terapeutyczny również chcemy wprowadzić ten aspekt przyrodniczy, aspekt wypoczynku i aspekt relaksu. W zaburzeniach emocjonalnych objawem dominującym jest lęk i niepewność i jest konieczność wyciszenia, dlatego wydaje się, że to miejsce będzie odpowiednie, żeby taki program tam zrealizować” – powiedziała Łapińska.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe