Obwodnica Suwałk już otwarta

  • 13.04.2019, 13:48 (aktualizacja 13.04.2019, 14:26)
Obwodnica Suwałk już otwarta
Po długich oczekiwaniach mamy wreszcie obwodnicę – 13 km betonowej dobrej drogi. Została ona otwarta w sobotę przed południem. W uroczystości uczestniczył m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na rządowe uroczystości został też zaproszony prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który otrzymał taka informację sms-em. Prezydent uznał, że forma była mniej ważna, więc przybył na uroczystości.

„To ważne wydarzenie dla Polski, dla transportu drogowego naszego kraju i to bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Suwałk i okolic. Tutaj kilkadziesiąt lat czekano na tę obwodnicę” - powiedział w Suwałkach minister Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury dodał, że to kolejna obwodnica, która czyni polskie drogi o jakiś procent bezpieczniejsze, przewidywalne, wygodne i komfortowe. „Bo takie powinny być i będą drogi w Polsce” - mówił Adamczyk.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przypomniał, że przedstawiciele władz, radni i posłowie walczyli o obwodnicę od blisko 30 lat. „Mieszkańcy Suwałk i regionu długo na tę obwodnicę czekali, bardzo długo a liczba samochodów jadących przez miasto ciągle się zwiększała. Ten koszmar i te uciążliwości dzisiaj się kończą. To jest historyczna chwila dla mieszkańców miasta i dla wszystkich, którzy będą korzystać z tej drogi” - powiedział Zieliński. Wiceminister dodał, że miasto teraz będzie bezpieczniejsze, spokojniejsze, a liczba wypadków drogowych z pewnością się zmniejszy.

Według GDDKiA przez Suwałk codziennie przejeżdżało ok. 5 tysięcy ciężarówek i przez centrum miasta odbywał się dotychczas ruch tranzytowy tych pojazdów.

„Stało się. To jest fakt i wielka radość dla naszego miasta, bo my jesteśmy beneficjentami tego przedsięwzięcia. Pamiętamy walkę, protesty, blokady mieszkańców, marsze milczenia po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę budowy obwodnicy Suwałk” - powiedział naszej redakcji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Obwodnica od soboty wyprowadza z Suwałk ruch tranzytowy samochodów ciężarowych. Droga omija miasto od zachodu i północy. Na węźle Suwałki Południe łączy się z dwujezdniową częścią obwodnicy Augustowa, tworząc tym samym fragment drogi S61 o łącznej długości 25,58 km. Inwestycja kończy się na węźle „Suwałki Północ”, który zostanie zrealizowany w ramach następnego odcinka Suwałki – Budzisko.

Droga kosztowała 300 mln zł.

Jacek Buraczewski

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robercik
Robercik 15.04.2019, 10:41
Zieliński nawet zamienił słowo z Czesławem, ale przemówić to już nie dał.

Pozostałe