Południowoafrykańska mutacja koronawirusa wykryta w okolicy Suwałk

  • 20.02.2021, 12:46 (aktualizacja 20.02.2021, 12:49)
Południowoafrykańska mutacja koronawirusa wykryta w okolicy Suwałk
Pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji wirusa pochodzi z okolic Suwałk. Zanotowano także przypadki mutacji brytyjskiej - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obie mutacje przyczynią się do przyspieszenia procesów pandemicznych.

Minister o nowej mutacji poinformował w piątek wieczorem. "Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Mamy pierwszy przypadek zidentyfikowany tej mutacji przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk" - przekazał Niedzielski.
Obie mutacje - jak dodał - "są elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych".
Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w ramach realizacji projektu badań nowego szybkiego testu molekularnego SARS-HYB-45 prowadzi analizy sekwencjonowania wirusa SARS-Cov-2.
Jak podaje kierownik ośrodka dr hab. Joanna Reszeć, najnowsze wyniki badań okazały się zaskakujące. Analizy wariantów mutacji wirusa SARS-Cov-2 wykonane w grupie 69 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, pochodzących z różnych części województwa podlaskiego wykazały znaczny odsetek mutacji badanego wirusa.
Przeprowadzone analizy wykazały obecność różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym wariantów alertowych, takich jak wariant brytyjski (B.1.1.7), który stwierdzono u 18 osób  oraz pierwszy w naszym w kraju, wariant południowoafrykański (B.1.351 ).
Kierownik ośrodka podkreśla, że aby oceniać częstość występowania tych wariantów w naszej populacji niezbędne są badania na większej grupie pacjentów.
opr. JB

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe