Samorządowcy za wariantem drogi S16 przez Augustów

  • 03.02.2021, 16:06
Samorządowcy za wariantem drogi S16 przez Augustów
Samorządowcy i przedsiębiorcy z północnej części woj. podlaskiego podpisali w środę stanowisko popierające przebieg drogi S16 przez Augustów a nie Ełk. Droga ma być łącznikiem pomiędzy budowanymi drogami S19 Via Carpatia i S61 Via Baltica.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że do listopada 2021 r. w ramach prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) wskaże przebieg trasy S16 w regionie.

Branych pod uwagę jest kilka wariantów: z Białegostoku przez Knyszyn do Ełku, Białystok-Augustów i wariant zaproponowany przez organizacje ekologiczne od zachodu omijający Białystok.

W środę w Augustowie spotkali się samorządowcy z północnej części woj. podlaskiego, którzy poparli wariant poprowadzenia drogi właśnie przez to miasto. Stanowisko popierające takie połączenie dróg wsparli m.in. prezydent Suwałk oraz burmistrzowie Augustowa i Sejn. Podpisy swoje złożyli także przedsiębiorcy.

„Oś północ-południe jest bardzo istotna dla rozwoju naszego województwa, nie tylko częśći północnej. Jest to arteria wykorzystywana bardzo intensywnie w okresie letnim. To tutaj na północy województwa są połaczone miejsca naszej rekreacji, wypoczynku ładowania kumulatorów i zwiedzania naszych pięknych stron“ - powiedział podczas konferencji prasowej burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy powinni w tej sprawie mówić jednym głosem. „Północ naszego województwa musi być dobrze skomunikowana ze stolicą regionu, z Białymstokiem“ - dodał Renkiewicz.

Według prezydenta Suwałk droga w wariancie przez Augustów będzie o 30 km krótsza od alternatywnego wariantu trasy przez Ełk. Zdaniem Renkiewicza, to same korzyści zarówno dla budżetu państwa jak i dla użytkowników dróg.

Radny województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk podkreślił, że niedobrze jest, że od 20 lat droga krajowa na odcinku Białystok-Augustów jest w bardzo słabym standardzie."Wszystkie drogi w naszym województwie są ważne, ale priorytetową jest droga nr 8„ - dodał Dyjuk.

Organizatorzy inicjatywy zapowiedzieli, że będą w swoich miastach zbierać podpisy z poparciem dla zaprezentowanego stanowiska. Z kolei w jednym z portali społecznościowych trwa także inna zbiórka podpisów pod postem „Tak dla drogi ekspresowej Suwałki - Augustów - Białystok“. Obecnie pod petycją podpisało się 2 850 osób.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe