Bestia ze Wschodu w połowie zmroziła jezioro Hańcza

  • 20.01.2021, 13:40 (aktualizacja 20.01.2021, 13:51)
Bestia ze Wschodu w połowie zmroziła jezioro Hańcza Fot. Suwalski Park Krajobrazowy
Pomimo temperatur sięgających na Suwalszczyźnie minus 30 stopni Celsjusza, najgłębsze w Polsce jezioro jest tylko w połowie zamarznięte. "Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą" - mówi dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Na Suwalszczyźnie zwanej polskim biegunem zimna od tygodnia panują bardzo niskie temperatury. Z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek przy gruncie było minus  32 stopnie Celsjusza. Obecnie w Suwałkach jest minus 6 stopni.

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce - ma 108,5 m głębokości. Niektóre źródła podają, że jest to 113 m. Hańcza zamarza najpóźniej ze wszystkich akwenów wodnych w Polsce. „Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą. Jest ona zamarznięta od strony południowej, ale od północnej już nie. Poza tym lód jest cienki i nie zalecamy wchodzić na jezioro“ - powiedziała Świerubska.

Dyrektor SPK dodała, że widziała w środę wędkarzy na Hańczy, ale zwróciła uwagę, że to bardzo niebezpieczne. „Przez Hańczę przepływa rzeka Czarna Hańcza i są miejsca, gdzie jest lód, ale poniżej płyną cieki wodne“ - tłumaczy Świerubska.

Przed wchodzeniem na lód ostrzega także Komenda Miejska Policji w Suwałkach. Policjanci apelują, by nie wchodzić na lód, bo jest on jeszcze cienki i może się załamać.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe