Inwestycje za 102 mln zł w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  • 15.01.2021, 12:48
Inwestycje za 102 mln zł w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Fot. SSSE
Firmy TEKMAR, PORTA KMI i PADMA zainwestują 102 mln zł na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarząd strefy wydał w tym roku trzy pierwsze decyzje o wsparciu inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Największą inwestycję planuje firma PADMA - producent elementów wyposażenia wnętrz, która zainwestuje w Suwałkach 60 mln zł. Nowa inwestycja obejmie zakup i montaż maszyn i urządzeń pozwalających na uruchomienie linii do hartowania szkła oraz wprowadzania procesu automatyzacji prowadzonych obecnie procesów produkcyjnych. Dodatkowo firma planuje zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych, które mają stać się dodatkowym źródłem energii elektrycznej dla zakładu. W związku z nową inwestycją przedsiębiorca zwiększy dotychczasowe zatrudnienie z 255 pracowników o 1 nowego i utrzyma takie zatrudnienie przez 5 lat.

Z kolei nowa inwestycja przedsiębiorstwa „TEKMAR” będzie realizowana w Miedznej w woj. mazowieckim. Firma chce zwiększyć zdolności produkcyjne istniejącego przedsiębiorstwa, które od 1993 roku zajmuje się wytwarzaniem opakowań z tektury i papieru.

Nowa inwestycja będzie polegała na rozbudowie hali produkcyjnej oraz zakupie nowych maszyn i urządzeń, które pozwolą na zautomatyzowanie procesów produkcji. W związku z realizacją inwestycji przedsiębiorca poniesie koszty o wartości co najmniej 3 mln zł oraz zwiększy dotychczasowe zatrudnienie z 52 o 2 nowych pracowników i utrzyma poziom zatrudnia w wymiarze 54 pracowników przez co najmniej 3 lata.

Kolejną inwestycję zrealizuje spółka PORTA KMI - producent drzwi. Firma również zamierza zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu w Ełku w woj. warmińsko-mazurskim. Spółka chce zmodernizować park maszynowy i zwiększyć przepustowość produkcji wyrobów personalizowanych. Zamierza zainwestować co najmniej 39 mln złotych oraz zwiększyć zatrudnienie z 673 pracowników poprzez zatrudnienie 5 nowych.

Po wejściu w 2018 r. przepisów dot. Polskiej Strefy Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna pełni rolę podmiotu zarządzającego obszarem wspierania nowych inwestycji dla województwa podlaskiego oraz w powiatach ełckim i gołdapskim na Warmii i Mazurach, a także w czterech powiatach w województwie mazowieckim: łosickim, ostrowskim, sokołowskim i węgrowskim.

Firmy mogą liczyć na wsparcie przy realizacji inwestycji w każdym dowolnym miejscu na gruntach prywatnych, a suwalska strefa zarządza w tym zakresie wyznaczonym obszarem.

Na terenie zarządzanym przez Suwalską SSE firmy mogą liczyć na pomoc w formie zwolnień od podatku PIT i CIT. Strefa informuje, że ulgi są zróżnicowane. Wynoszą od 35-70 proc. zainwestowanego kapitału w zależności od danego obszaru (województwa, powiatu), gdzie powstanie inwestycja, oraz spełnienia innych warunków. Strefa podkreśla, że zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości do 70 proc. wartości zainwestowanego kapitału to najwyższy poziom pomocy publicznej w kraju.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe