Suwałki: ponowny proces o 11 mln zł odszkodowania za działalność w AK

  • 03.12.2020, 10:34 (aktualizacja 03.12.2020, 10:39)
Suwałki: ponowny proces o 11 mln zł odszkodowania za działalność w AK
Córki Marii Dragun, zmarłej łączniczki AK ps. "Marta", ubiegają się o ponad 11 mln zł od Skarbu Państwa za działalność na rzecz niepodległej Polski. Sąd Okręgowy w Suwałkach jeszcze raz zajmuje się tą sprawą.

W styczniu suwalski sąd okręgowy powództwo uznał za niezasadne i wniosek oddalił. Wskazywał wtedy, że wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, złożony na podstawie przepisów ustawy z 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, wymaga wykazania, że represje były następstwem właśnie takiej niepodległościowej działalności.
Sąd ocenił, że w tej sprawie takich dowodów zabrakło poza wskazującymi, że w grudniu 1944 roku matka wnioskodawczyń została jako 18-latka aresztowana "w związku z niepodległościową działalnością na rzecz Białorusi" i ostatecznie wywieziona na Syberię.
Pełnomocnik córek złożył apelację do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Domagał się uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania. I Sąd Apelacyjny w Białymstoku odwołanie to uwzględnił i oddalenie wniosku uchylił.
Jak przyznała w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Alina Kamińska, w obecnym stanie sprawy nie da się definitywnie wypowiedzieć w spornej kwestii, tzn. czy wniosek jest zasadny, czy też nie. Zaznaczyła, że to materia "wyjątkowo trudna". "Sprawy związane z represją obywateli polskich przez władze radzieckie, wymagają rozwagi ze strony sądu, rzetelności i wiedzy historycznej" - mówiła sędzia.
Dwie córki nieżyjącej już Marii Dragun żądają 1,2 mln odszkodowania i 10 mln zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ich matkę na skutek represji ze strony radzieckich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w okresie od grudnia 1944 r. do stycznia 1955 r.
Sąd Okręgowy w Suwałkach ponownie rozpatruje sprawę. Sąd postanowił zwrócić się o informacje na temat Marii Dragun do Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Zarząd Głównego Związku Sybiraków. Dopiero po uzyskaniu tych informacji wznowi proces.
JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe