Ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych powstanie wcześniej niż planowano

  • 02.12.2020, 11:59
Ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych powstanie wcześniej niż planowano
Ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych w Smolnikach ma powstać za rok, a nie za trzy lata - jak planował samorząd województwa podlaskiego.

Władze Województwa Podlaskiego wspólnie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach planują utworzenie specjalnego ośrodka do leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach, na Suwalszczyźnie. Ma kosztować 8 mln zł.

"Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. Teraz musimy zgromadzić pieniądze na ten cel. Będą one pochodziły zapewne z budżetu województwa podlaskiego oraz budżetu państwa" - powiedziała dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska.

"Terapia, którą zamierzamy tam prowadzić będzie ukierunkowana na powrót pacjentów do równowagi, do zdrowia psychicznego po przebytej chorobie. Będzie połączona z psychoterapią w środowisku naturalnym. To miejsce w Smolnikach jest idealne do stworzenia takiego ośrodka, bo jest tam piękne środowisko i cisza" - dodała Łapińska.

W obiekcie ma powstać także baza dla rodzin osób, które będą przechodziły tam terapię. Najbliżsi będą mogli odwiedzać chorych np. w weekendy. Dyrektor uważa, że u wielu osób lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. "Spodziewamy się tego, że obawy będą się nasilać w najbliższym czasie. Objawem dominującym u wielu ludzi może być wszechobecny lęk przed tym, co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej" - powiedziała Łapińska.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe