Suwałki: Po co nam drzewa w mieście?

  • 12.08.2020, 12:50
Suwałki: Po co nam drzewa w mieście?
Coraz więcej sędziwych drzew znika z krajobrazu miejskiego. Ich rola jest nieoceniona. Właśnie o tym chcą przypomnieć organizatorzy kampanii społecznej "Po co nam drzewa w mieście".

Czy drzewa w Suwałkach są potrzebne? Na to pytanie odpowie specjalna wystawa, plakaty rozwieszone po całym mieście i bilbordy. Organizatorami akcji są Stowarzyszenie Komitywa i Stowarzyszenie Aktywności Społeczno - Artystycznej Nie Po Drodze. 

Rola drzew w mieście jest ogromna. Poprawiają jakość powietrza, zmniejszają miejski zgiełk i hałas, są barierą dla silnego wiatru. Drzewa to także bioróżnorodność, która zwiększa odporność mieszkańców. Jedno duże drzewo daje efekt 10 klimatyzatorów. Warto dodać, że wartości niektórych nieruchomości są zależne od tego, czy w pobliżu są drzewa. 

Organizatorzy akcji zwracają uwagę na statystyki. A te mogą wielu zadziwić. Dużo wycinek drzew w mieście jest na wniosek mieszkańców. Argumentem wnioskodawców jest to, że rośliny przeszkadzają, brudzą, zacieniają teren. Z krajobrazów miejskich znikają drzewa duże, kilkudziesięcioletnie. Na ich miejsce często nasadzane są dwu metrowe drzewka, które nigdy nie osiągnął dużych rozmiarów. 

Aby przybliżyć temat mieszkańcom Suwałk w Galerii Na Płocie przy Muzeum im. Marii Konopnickiej umieszczona została wystawa, która jest poświęcona alejom drzewnym. One także znikają z krajobrazu, przez np. remonty dróg. 

Na przeprowadzenie kampanii Stowarzyszenie otrzymało 1500 złotych dotacji z białostockiego ośrodka wspierania organizacji pozarządowych. Resztę kosztów pokrywają sami. Pomagają im także wolontariusze. 

TM

_

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe